Jak si zařídit domácí kancelář – část 1

31. 3. 2020 | Interiér

V minulém článku jste si mohli přečíst doporučení na práci z „home office“. Dnes vám dám konkrétní tipy na to, jak si takovou domácí kancelář vybavit. Tak jdeme na to.

Základem každé domácí kanceláře je určitě dobrý pracovní stůl. Možností, jak si ho pořídit je spousty. Můžete si koupit hotový stůl na některém z e-shopů. Normálně samozřejmě doporučuji jít se na stůl podívat a vyzkoušet si ho, ale teď tu možnost nemáme, tak musíme krapet virtuálně improvizovat. Velikou nabídku má můj oblíbený obchod Alax z pražského Karlína. Můžete si vybrat různé varianty materiálového provedení a rozměrů. Nabízejí i výškově stavitelné stoly, což je nyní docela velký trend. Tyhle stoly vám umožní pracovat chvíli v sedě nebo ve stoje, stačí si upravit výšku stolu dle libosti, což je super věc pro vaše záda. Vždy zvažte, jakou velikost stolu potřebujete. Pokud pracujete pouze s notebookem, pak stačí menší stoly. Pokud ale potřebujete k práci hodně papírů, je vhodný stůl o rozměrech 80×140 cm a více. Samozřejmě záleží, co vám váš prostor dovolí. Určitě je potřeba vše dobře přeměřit a klidně si i namalovat plánek vašeho pracovního koutku, aby se vám do něj stůl a vše ostatní dobře vešlo. Stoly můžete objednávat on-line a dokonce mají i sekci nábytku s rychlým dodáním do 72 hodin, kterou najdete zde.

Pracovní stůl Air a Nova Wood vše z www.alax.cz

Další variantou je si nechat stůl vyrobit od lokálního truhláře. Ten vám je schopný udělat stůl přesně dle vašich představ a hlavně rozměrů, které vám váš interiér dovolí. Stůl může být celodřevěný (nebo z lamina či jiného materiálu), ale dají se také kombinovat zajímavé podnoží a k němu pracovní deska. Nezapomeňte také na úložné šuplíky na papíry a drobnosti, které mohou být řešeny jako tzv.kontejner na kolečkách, který zasouváte pod stůl. Nebo mohou šuplíky sloužit jako podnoží (podpěra) stolu na jedné straně. Zeptejte se lokálního truhláře, jaké nabízí možnosti. Domluvte se s ním, ať vám ukáže vzorníky materiálů a katalogy doplňků ke stolům.

Aby se vám dobře pracovalo, potřebujete určitě kvalitní židli. A tu je potřeba vyzkoušet. Samozřejmě můžete to risknout a objednat si ji, případně vrátit. V tuto chvíli není možnost chodit po showroomech, tak si ji můžete předvybrat a jakmile se zase obchody otevřou, tak zajít si ji vyzkoušet a prohlédnout. Osobně mám moc ráda českou firmu LDSeating, u nichž si židli můžete nakonfigurovat dle svých představ. Můžete si vybrat potahovou látku, zda chcete područky a z jakého materiálu a jakého vzhledu. Židle jsou pohodlné, polohovatelné a vypadají opravdu dobře.

Židle Flexi a Lyra Net vše z www.alax.cz

Obecně, pokud možno, vždy doporučuji polohovatelné kancelářské židle. Ale pokud na židli u pracovního sedíte nárazově a víte, že za žádnou cenu klasickou kancelářskou židli nechcete, dobrým kompromisem je židle Tip Ton od značky Vitra. Židle umožňuje náklon dopředu a tím simuluje flexibilitu kancelářské židle. Navíc vypadá opravdu dobře a můžete si vybrat z různých barevných variant, aby vám to pěkně ladilo. Její výhodou je, že je tak pěkná, že ji klidně můžete použít k jídelnímu stolu, když vám přijde návštěva. To teď sice moc nehrozí, ale určitě bude lépe a zase se budeme navštěvovat a vídat s rodinou a přáteli.


Židle Vitra TIP TON koupíte na www.designpropaganda.cz

K pracovnímu stolu je dobré také pořídit nějaký úložný prostor na vše, co k práci potřebujete –  knihovnu, vitrínu, poličky. Prostě něco, kam dáte potřebné šanony, papíry, knihy, které se vztahují k práci. Řiďte se tím, kolik takových věcí máte a kolik vám váš prostor dovolí. Je fajn, když tento úložný prostor ladí se stolem. Pokud jste odváženější můžete volit i kreativnější řešení. Já mám pracovní stůl bílý, a k němu jsem přetřela starý prádelník šedou barvou, tak aby mi ladil se zbytkem interiéru. Mám v něm vzorky látek, tapet, materiálů, spousty katalogů a vzorníků. Vedle mám ještě knihovnu, ve které mám všechny svoje interiérové knihy pěkně na očích. Úložné prostory můžete opět vyřešit tak, že si je necháte vyrobit u truhláře, nebo koupíte rovnou se stolem. Většina eshopů nabízí v jedné řadě jak stůl, tak různé skříňky k němu ladící. Nebojte se i kreativnějších řešení. Třeba, že zrenovujete starý nábytek, natřete ho novou barvou apod. Můžete použít křídové barvy, o kterých jsem psala již dříve zde.

Pokud potřebujete vše pořídit opravdu hodně rychle, podívejte se na stránky Ikea. Nabízejí opravdu velký výběr, od výškově stavitelných stolů, přes mraky knihoven a policových řešení až po pracovní židle. Některé z nich vypadají opravdu dobře a jsou poměrně kvalitní.

Pracovní židle Långfjäll, stůl Bekant a kontejner Idasent z www.ikea.cz

A pokud si nejste jisti, co do vaší domácí kanceláře vybrat, napište mi, ráda vám pomůžu s výběrem.

V druhé části článku na téma domácí pracovna se těšte na tipy na osvětlení, jak udělat nástěnku a kde koupit další potřebné drobnosti na pracovní stůl.

Mějte krásný den!

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory