Jak vybrat barvy do interiéru

17. 1. 2020 | Dekorování

Právě uvažuji nad hodně výraznou výmalbou do jednoho interiéru mého klienta. Stále ale váhám, zda do toho jít nebo ne. Asi to sami znáte, chcete nějak oživit interiér, dát mu nový nádech, styl, prostě udělat nějakou změnu. Tak proč ne zrovna barvou na stěně? Jak ale vybrat tu správnou? Připravila jsem pro vás několik doporučení, která by vám při rozhodování mohla pomoci.

Barvy vybírejte s rozmyslem a zapomeňte na trendy. Svým klientům většinou doporučuji nevybírat k výmalbě vyloženě tu nejoblíbenější barvu nebo barvu, která je právě in. Co když se vám takto zvolená barva za půl roku přestane líbit? Pokud vám nevadí každou chvíli malovat, to je potom jiná a vybírat můžete dle libosti i posledních trendů.

Inspirujte se kolem sebe. Pokud nevíte, jakou barvu nebo barevnou kombinaci zvolit, rozhlédněte se a nechte se inspirovat ve svém okolí, třeba barevností v přírodě, oblíbeným obrazem, knihou či látkou. Ideální kombinace kolem sebe objevíte velmi často. Pokud si nejste jisti, zkuste  Color Palettes. Najdete zde krásné kombinace barev, můžete si je různě filtrovat a skládat. Pro inspiraci se podívejte také na Pinterest, kde je spousty barevných interiérů.

Ukázka barevné kombinace z www.colorpalettes.net

Při výběru barev vždy myslete na to, o jakou místnost se jedná, kdo a jak ji bude využívat, jak je velká a kolik je v ní světla. S barvami se dá opticky hodně čarovat. Třeba příliš vysoký strop můžete natřít tmavší barvou, aby se opticky snížil. Nebo úzkou dlouhou místnost můžete zúžit pomocí výraznější barvy na protilehlých kratších zdech. Možností je spousty, ale to by vydalo na celý další článek.

Vytvořte si barevnou paletu nebo koláž: pokud máte vybrané barvy, rozhodněte se, které barvy půjdou kam. Tedy, které barvy dáte na stěny, a které použijete na doplňcích, látkách, dekoracích nebo nábytku. Nalepte si fotky s barevnými stěnami nebo doplňky na arch papíru a vyzkoušejte si, jak budou barvy společně ladit. Barvy na stěny si taky můžete vyzkoušet v aplikaci Color Designer. Zde pozor na zobrazení monitoru – vybraná barva může vypadat v počítači jinak, než v reálu. Takže aplikaci berte jako vodítko, finální odstín ale vybírejte podle reálných vzorků.

Ukázka kombinace použití barev v interiéru

Vzorky, vzorky, vzorky: zajděte si do obchodu s barvami a naberte si vzorky odstínů, které se vám líbí. Vezměte si jich klidně vícero, ať máte světlejší i tmavší varianty. Ty si pak přiložte na stěnu, kterou chcete natírat. Přilepte je tam třeba washi páskou a sledujte, jak barvy vypadají ve dne, večer, za jasného počasí nebo když slunce zrovna nesvítí.

Kupte si menší balení a vyzkoušejte ho: Natřete vybranou barvou nebo vybranými barevnými kombinacemi větší arch papíru a přilepte ho na stěnu na zkoušku. Můžete také vyzkoušet vícero odstínů. Nespěchejte a dejte si čas na rozmyšlenou.  Dulux  dokonce prodává i úplně malá balení vzorků za cca 29,- Kč (je to jedná se o řadu přibližně 90 odstínů pod názvem Colours of the World).

Tyto a jiné barevné interiéry najdete na oblíbeném americkém blogu DesignSponge.

Barvu můžete použít jen na část stěny, horizontálně do půlky či jedné třetiny zdi. V tomto případě je faj barvu orámovat lištou (velmi ráda mám lišty od Orac Decor, které lze také natírat). Tento způsob dekorování stěn se hodně používá v Anglii nebo v USA a vypadá opravdu velmi efektně.

Ukázka barevné spodní části stěny. Fotografie z celého interiéru najdete na blogu
Mad about the House, který je plný krásné interiérové inspirace.

Pokud si barvami na stěny nejste jisti, tak je nepoužívejte: jednoduše zůstaňte u bílé nebo zvolte neutrální barvu (béžová a šedá jsou taky fajn). Barevnost můžete do prostoru dostat pomocí dekorací, látek, obrazů apod. Ale o tom zas někdy příště.

A co dalšího o barvách byste se chtěli dozvědět? Napište mi, co by vás zajímalo, budu ráda za vaše tipy. Mějte se krásně.

Tereza

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory