Zapomeňte na šedobílé interiéry aneb proč se nebát barev

9. 2. 2021 | Dekorování

Možná se vám, stejně jako mně, už tak trochu okoukaly šedobílé interiéry, které na nás vykukují ze všech časopisů o bydlení. Všude jen bílá, šedá, občas nějaké dřevo, ale osvěžující barva nikde. Tyto tzv. neutrální barvy jsou určitě fajn, dobře se kombinují a hodí se téměř k jakémukoliv interiérovému stylu. Sama je také v návrzích používám, ale vždy se je snažím doplnit dalšími zajímavými odstíny. Proč si myslím, že je dobré v interiéru použít barvy? V tomto článku vám to prozradím a zároveň poradím, jak s nimi, ať už v podobě výmalby zdi nebo doplňků, pracovat.

Barvy mohou ovlivňovat naši náladu a rozpoložení

V této náročné době možná celá řada z vás mění způsob myšlení o svém domově. Všichni v něm trávíme mnohem více času a chceme se doma cítit dobře, pohodlně a bezpečně víc než kdy jindy. Co si budeme povídat, poslední měsíce nejsou příliš veselé. Pro mě jsou až moc jednotvárné, jakoby zašedlé. Proto můžeme využít sílu barev, které nám náladu mohou snadno pozdvihnout.

Každý rok vyhlašuje několik celosvětových firem barvu roku, která pak udává trendy na daných dvanáct měsíců. Vychází při tom z analýzy trendů a celkové situace ve světe. Pro letošní rok vyhlásila například firma Pantone barvy dvě, a to šedou a jasně žlutou. A proč právě tyto? Šedá je symbolem vytrvalosti a síly. V přírodě ji vidíme na kamenech a skalách, které přetrvávají staletí. Žlutá je naopak barvou optimismu, který pro letošek, stejně jako vytrvalost, určitě budeme potřebovat. Pokud máte neutrální šedobílý interiér, věřte, že právě žlutou ho krásně rozjasníte. Stačí málo, třeba jen polštářek nebo žlutý závěs. Můžete také zvolit jiný odstín než jasně žlutý. Moc příjemná je hořčicová.  Rozhodně se ale nesnažím říct, že máte nakoupit šedou a žlutou a vymalovat s ní celý dům. Zkuste se zamyslet, která barva vám dělá radost a vneste ji třeba do vašeho obývacího pokoje. Uvidíte, že se interiér promění, rozzáří a vám zlepší náladu. Máte pocit, že pokoj působí příliš studeně? Zvolte na stěnu nebo pro doplňky teplou barvu, jako je červená nebo oranžová.  Místnost bude působit mnohem příjemněji.

Zdroj obrázku zde
Žlutá oživuje neutrální interiér kavárny Mlsná koza v Žatci, která vznikla dle mého návrhu

Každá barva na nás působí jinak

A přesně na to je potřeba brát ohled při jejich výběru. Červená a oranžová jsou velmi dynamické barvy, které v nás vyvolávají aktivitu a tvrdí se, že také chuť k jídlu. Barva modrá je velice uklidňující a je vhodná do ložnice nebo pracovny. Stejně tak můžete použít zelenou, která je symbolem růstu, a proto je vhodná do dětských pokojů. Žlutá je plná optimismu a je hodně výrazná, proto se používá tam, kde chceme na něco upozornit. Růžová barva bývá vnímána jako přeslazená a vidíme ji hlavně v dívčích pokojíčcích. Pokud ale použijete jemný odstín, zkombinujete ho s modrou nebo zelenou, může velice dobře působit v jakémkoliv prostoru. Fialová je barva církevní a bývá spojována s jakýmsi luxusem. Často ji proto vidíme v restauracích, hotelích nebo luxusnějších obchodech. Každopádně každá barva má mnoho různých odstínů, může být světlá, tmavá, pastelová, zašedlá nebo vybledlá. Proto věřím, že lze použít jakékoliv barvy do všech možných prostor, avšak je potřeba vybrat správný odstín a použít ho ve správném množství a na správné místo. Pokud například toužíte mít červenou v ložnici, která obecně díky svojí dynamičnosti není do této místnosti vhodná, vyberte její bledší odstín a použijte ho na menší plochu (závěs nebo váza na komodě).

Původně bílý pokoj oživily barevné stěny, výrazná tapeta, koberec a doplňky
Barvy dokážou prostor opticky proměnit

Barvy nejenže ovlivní naši náladu, ale umí také čarovat s prostorem. Velké prostory zútulníte pomocí tmavších nebo sytějších barev. Do malých prostor je lepší použít jemnější odstíny nebo méně barvy, třeba jen na jednu stěnu nebo její část. Úzkou místnost opticky zkrátíte, pokud dáte na kratší stěnu výrazný odstín, tím ji pocitově „přiblížíte“. Místnost s vysokými stěnami zútulníte použitím tmavší barvy na strop, který díky tomu opticky „spadne“ níž.  Pomocí barev můžete prostor také opticky rozdělit (třeba oddělit pracovní kout v obývacím pokoji), zvýraznit část místnosti, potlačit jeho neduhy, a naopak nechat vyniknout tomu hezkému. Máte zajímavou bílou komodu nebo světlý minimalistický obraz? Naneste na stěnu za nimi barvu a tyto kousky ihned vyniknou.

Použití modré barvy na část stěny v kancelářských prostorách
Pomocí barev vytvoříte originální interiér

Pokud se vám zdá interiér příliš okoukaný a chtěli byste něco nového, právě barvy vám v tom pomohou. Můžete nově vymalovat a věřte, že místnost bude působit jako nová. S barvami jdou ruku v ruce tapety. Ráda je využívám obzvláště do jinak nudných předsíní a chodeb, které bývají úzké a jejich stěny hodně prázdné. Kratší stěnu většinou nechám natřít tmavší barvou, vedlejší stěnu pak dekorovat tapetou se zajímavým vzorem a útulný prostor je na světe.

Originální vzhled můžete získat i pomocí barevných doplňků. Nakupte polštářky, prostírání, běhoun na stůl v sezónních barvách a ty pak střídejte dle libosti. V létě pocitově interiér ochladíte pomocí studených modrých tónů. Na zimu lze vše převléct do oranžových či vínových barev. Skvěle oživíte interiér barevným kobercem nebo novým čalouněním křesílka či taburetu. Zajímavý vzhled také dodáte nábytku i dekoracím pomocí barev na dřevo nebo křídových barev. Stěnu s okny uděláte zajímavou barevnými závěsy a roletami, což můžete vidět i v realizaci kavárny na fotkách níže.

Kavárna Mlsná koza v Žatci

Na závěr bych vás chtěla povzbudit. Rozhodně se barev v interiéru nebojte! Pokud nevíte, jak je správně vybrat, může vám pomoci tento můj návod. případně mi napište, ráda vám s výběrem nebo celou proměnou interiéru pomůžu. Barvám třikrát hurá!

Mějte se krásně!

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory