Příroda v interiéru: Nabijte svůj domov čerstvou energií

9. 3. 2021 | Interiér

Unavuje vás dlouhá zima, šedivá obloha za okny a večery mezi čtyřmi stěnami? Vneste do svého interiéru kousek přírody, která vás nabije novou svěží energií. Prozradím vám, jak vykouzlit originální přírodní dekorace raz dva a za pár korun.

Květiny a květináče

Květiny vdechnou pozitivní náboj každému interiéru. Ozdobte volné a neútulné kouty vašeho domova květy, které vám připomenou, že po zimě přijde zase jaro. Nakupte pár květináčů různých velikostí tak, aby k sobě ladily, a voilà –květinový koutek je na světě. Je to jednoduché, rychlé a moc to nestojí. Květinový koutek můžete doplňovat a rozšiřovat podle libosti nebo ročního období. Některé květináče můžete dát na stoličku nebo zavěsit. Tím vytvoříte zajímavé květinové aranžmá, které přiláká pozornost už od prvního pohledu.

Vedle nešlápnete ani s řezanými květinami. Nedám dopustit na větší vázy, které krásně oživí třeba nudnou chodbu. Stačí je rozmístit ve volném prostoru na zemi. Pokud nechcete utrácet za čerstvé květiny nebo nemáte čas se o ně starat, použijte větve, sušené květiny nebo hedvábné květiny, které vypadají jako živé.

Kokedamy a přírodní aranžmá

Nebaví vás klasika v podobě květináčů a váz? Vsaďte na přírodní dekoraci z mechu, sukulentů a dalších rostlin. Místo obyčejných květináčů můžete použít třeba malé akvárium nebo průhlednou vázu. Do vybrané nádoby stačí nasypat zeminu a štěrk, a pak postupně přidat vše ostatní. Jako dekoraci můžete použít větvičky, šišky nebo malé sošky, což se bude určitě líbit dětem. Oblíbenou mechovou dekorací jsou také kokedamy neboli „mechové koule“. V pojetí kokedama nahrazuje květináče koule, vytvořené ze zeminy a mechu. Postavte kokedamu na mísu nebo ji pověste za provázek a kochejte se krásou přírody u vás doma. Skvělou inspiraci najdete na blogu Zahrada na niti .


Zdroj obrázku: Pexels

Živé obrazy a stěny

Stýská se vám po zeleném lese, vůni mechu a uklidňující zeleni? Živé stěny z rostlin a mechů vás v duchu přenesou do klidné zelené oázy. Nechte si je vyrobit od šikovných floristů, specializované firmy, nebo si živý obraz vyrobte sami doma. Stačí nakoupit speciální magnetické květináče, které se připevní na stěnu, a osázet je květinami. Použít můžete také speciální kapsový systém na květiny.


Zdroj obrázku: Unsplash

Bylinky v kuchyni  

Bylinky by neměly chybět v žádné kuchyni. Období po Vánocích, kdy jsme plní novoročních předsevzetí a plánů na zdravější stravu, přímo vybízí k osázení kuchyně truhlíky s bylinkami. Pokud máte tušení, že by vám doma uschl snad i kaktus, vsaďte na samozavlažovací květináče či truhlíky. Usnadní vám péči o bylinky a zajistí jim dostatečnou vláhu, i když je občas zapomenete zalít. Kdo nechce do nové výbavy příliš investovat, může si květináče vyrobit třeba z prázdných plechovek.


Zdroj obrázku: Pexels

Tapety s přírodními motivy

Máte chuť ozdobit přírodními motivy celou stěnu nebo místnost? Porozhlédněte se po tapetách s potiskem květů, listů nebo stromů. Pokud chcete mít pocit, že máte místo zdi jedno velké okno s výhledem do lesa nebo do hor, pořiďte si fototapety či tapetové obrazy (wall murals).

Střízlivější proměnu nabízí nejrůznější fotografie s přírodními motivy. Ideální je kombinace více obrazů – na jednu stěnu použijte jeden větší dominantnější obraz, na druhou více menších obrázků. Fotografie či plakáty koupíte jednoduše na internetu nebo v kamenném obchodě. Anebo ještě lépe vyrazte s foťákem v ruce na toulky přírodou a nechte si zarámovat své vlastní dílo. Když s sebou vezmete také své nejbližší, vzniknou originální vzpomínkové a rodinné fotografie, které vás zahřejí u srdce, kdykoliv se na ně podíváte. Nemusíte se ovšem omezovat jen na portrét. Zkuste vyfotit třeba ruku vaší ratolesti, jak trhá kvítka. Fantazii se meze nekladou a obzvlášť pro děti bude focení velká zábava.


Zdroj obrázku zde

Přírodní materiály a vůně

Někdy stačí jen malá změna, abyste se doma cítili příjemněji. Interiér krásně zútulní přírodní materiály, jako je juta, ratan nebo len. Kupte si pár hezkých košíků, jutový koberec, nebo lněné prostírání na stůl.

Stále oblíbené jsou také opracované špalky v interiéru, které můžete použít jako stolek nebo stoličku. Přírodu si domů můžete vnést i pomocí vůní. Použijte esenciální oleje, vonné tyčinky a samozřejmě svíčky. Nejen že váš domov provoní, ale dotvoří také hezkou a stylovou dekoraci.

Mějte se krásně.

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory