Letem světem ve vlastním bytě

25. 8. 2020 | Dekorování

V minulém článku jsem vás „vzala“ na ostrov Lanzarote. A taky jsem vám v jeho závěru slíbila, že vám dám pár tipů, jak být doma a zároveň na cestách. Když už tedy tento rok nemůžeme zcela svobodně cestovat do našich oblíbených destinací, tak proč si je nepřinést domů? Sepsala jsem pro vás pár nápadů, jak na to!  

Vystavte si dekorace z cest

Vzpomeňte si, zda náhodou nemáte někde na půdě zarovnané upomínkové předměty, které jste si přivezli z dřívějších cest a vystavte je. Sošky, vázičky, umělecké artefakty a tak podobně, které by mohly zkrášlit váš obývací pokoj nebo ložnici. Oprašte je a dejte na komodu nebo na poličku v knihovně. Některé dekorace můžete pověsit na zeď, třeba mělkou mísu nebo talířek.  Vždy lépe vypadá, pokud jsou 2 – 3 (nebo více) dekorační předměty vystavené u sebe na jednom místě (třeba váza, soška a obrázek na jedné polici). A že žádné takové vzpomínkové předměty nemáte? Nevadí! Můžete si je koupit jako připomenutí vašeho oblíbeného místa.  Například v překrásném obchodě Le Patio, který dováží věci z Asie, Afriky, středomoří a dalších lokalit, se dají sehnat opravdu povedené kousky. Pokud jste milovníci Anglie, tak se zajděte podívat do obchodu Anglická sezóna, určitě si odtamtud něco odnesete. Jestli máte rádi Portugalsko, co si koupit portugalské tyrkysové hrnečky nebo nádobí? Třeba značka Costa Nova nabízí opravdu skvostné věci. Stačí zapátrat na internetu nebo ve svém okolí, možností je opravdu spousty.

Vystavte si fotky, obrázky nebo plakáty z cest

Vytvořte si obrazovou galerii na stěnu z fotkami z cest. Jak takovou galerii vytvořit, se dočtete v mém starším článku. Proberte archiv a vyberte obrázky svých oblíbených míst. Pokud nemáte fotky, můžete použít i třeba staré cestovní lístky z vlaku, letadla, vstupenky a udělat z nich zajímavou koláž. Nebo zarámujte plakát s malbou daného místa. Dobře bude vypadat i kresba místního umělce. Použijte třeba jen plakát z výstavy z Paříže, Barceloně, nebo odjinud, podle toho, kde jste zrovna byli. Většina světových galeriích je prodává online.

Fotografie z blogu SfGirl

Použijte mapu

Pokud si chcete vytvořit vyloženě interiér s cestovatelským nádechem, použijte mapy. Můžete si koupit tapetu s mapou, a tak ozvláštnit celou jednu stěnu. Zarámovat můžete i vlastní mapu, kterou jste si přivezli z cest. Na internetu lze také zakoupit mapy oblíbených metropolí nebo lokalit. Třeba zde vám udělají plakát s mapou na míru. Stačí napsat místo, rozměr, barevnost a je to. Fajn jsou také seškrabávací mapy, kde můžete zviditelnit lokality, kde jste již byli. Když ji dáte do hezkého rámu, bude na stěně vypadat opravdu skvostně.

Fotografie je z  Homes and Antique

Pracujte s tapetami

Skvělé pro dekorování a proměnu interiéru jsou tapety. Pokud jste milovníci džungle, použijte tapetu se vzorem zelených exotických listů. Jste-li fanoušky středomořských zemí, použijte tapetu se vzorem mozaiky typickým pro Portugalsko nebo Španělsko. Můžete vyzkoušet i fototapety. Stylové tapety hor najdete třeba u české značky Lavmi .

Tapeta Swiss moment od Lavmi

Vytvořte si květinový koutek

Vyberte si květiny, které jsou pro vaši destinaci typické a vytvořte si květinový koutek. Použijte květináče z materiálů, které se vážou k danému místu. Pro přímořské destinace jsou typické květináče ratanové, pletené a keramické v barvě azurové nebo zelené. Pokud toužíte dostat do interiéru trochu toho severského nádechu, použijte betonové, keramické nebo kamenné šedé, černé či bílé. Exoticky působí monstera, palmám podobná juka, ale můžete vyzkoušet třeba kaktusy nebo použít i sušené trávy, které vypadají velmi dobře ve velkých vysokých vázách.

Použijte různé materiály a vzory

Vneste do interiéru materiály, vzory a barvy, které jsou pro danou lokalitu typické. Mísy z exotického dřeva, pletené košíky z Afriky, ratanové křeslo, dřevěný špalek nebo jiné doplňky. Kupte si koberec nebo látku s exotickým vzorem na polštářky a prostírání na stůl. Nezapomeňte, že nemusíte dekorovat pouze interiér, ale můžete si udělat takovou malou exotickou oázu na balkoně nebo terase.

Dekorujte knihami

Chcete si připomenout svoje oblíbené místo? Nebo naopak se chcete kochat svojí vysněnou destinací, do které se teprve chystáte? Vystavte si knihu o tomto místě v knihovně, tak aby byl obal dobře vidět. Já sama většinou neodolám hezké knížce z vydavatelství Taschen. Krásné „travel knihy“ najdete také v mém oblíbeném knihobchodě Book Therapy, který prodává i online.

Kniha Thailand z Book Therapy

Toto je několik způsobů, jak si přinést nádech dalekých krajů k vám domů. Určitě vás napadne ještě spousty dalších možností. Pokud si nejste jisti, jak začít, nebo jak vše uspořádat, ráda vám pomůžu přenést vaši destinaci snů k vám domů.

Krásný letní den!

Tereza

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory