Jak si zařídit balkon nebo terasu

28. 4. 2020 | Interiér

Máme tu jaro a s ním začíná období, kdy trávíme více času na vlastních terasách a balkónech. Dnes vám přináším pár tipů, jak si takový balkón nebo terasu zařídit, aby vám zde bylo dobře.

Zaměřte si prostor

Základem je změření prostoru, abyste vůbec věděli, co se vám kam vejde. S terasou většinou není problém. Balkóny bývají menší, ale i tak se dají hezky vybavit. Proto si právě balkón zaměřte obzvlášť pečlivě a namalujte si půdorys na čtverečkový papír. Do něj pak totiž lépe zakreslíte rozměry vybraného vybavení. A jak se říká, dvakrát měř, jednou řež nebo spíš jednou nakupuj a vybavuj!

Nábytek

Každý balkón i terasa si zaslouží pěkný nábytek. Nejprve se rozmyslete, jakému typu sezení chcete dát přednost. Plánujete na balkóně jíst nebo třeba i pracovat? Kupte si stůl a židle klasické jídelní výšky. Místo židle vám poslouží i lavice s úložným prostorem. Chcete na balkóně raději lenošit a odpočívat? Pak vám vystačí nízké sezení, venkovní pohovka, křesílka s nízkým stolkem nebo třeba i bez něj. Pro odpočinek jsou skvělá lehátka. Máte zálusk na závěsnou houpačku? I ta může skvěle zapadat do terasového nebo balkónového relaxačního koutku.

Vybavení můžete vybírat z různých materiálů, ať už je
to dřevo, kov, ratan nebo i plast. Použijte klidně i starý nábytek, který snadno
zrenovujete pouhým přetřením novou barvou. Nezapomeňte na úložný prostor (třeba
na podsedáky). To lze řešit již zmíněnou lavicí, která jej má ukrytý pod sedací
částí. Vybrat můžete i různé pojízdné stolky s poličkami, do kterých uložíte
třeba časopisy, drobné nádobí, svícny se svíčkami a podobně.

 

 Inspirace na zahradní nábytek z www.muzza.cz

Nebojte se při výběru nábytek na balkón či terasu kombinovat. Nemusíte kupovat takový ten klasický zahradní nábytek, tedy set stolu a židlí narychlo vybraný v nějakém hobbymarketu. Můžete míchat různé kousky z různých obchodů, či bazarů, ale lze vyzkoušet i kreativnější řešení. Třeba sehnat dřevěný špalek, který vám bude sloužit jako odkládací stolek nebo jako stolička, vyrobit si balkonový nábytek z paletek a podobně.

Když jsme vloni vybavovali naši terasu, chtěli jsme velký stůl. Projeli jsme všechny možné obchody, nikde se nám ale nic moc nezamlouvalo. Nakonec jsme koupili skoro třímetrový stůl z Ikea s dřevěnou deskou a černou podnoží, primárně určený do kaváren (máme tu výhodu, že terasa je krytá, takže na stůl neprší). K němu 2 židle z umělého ratanu a 2 bambusová křeslo a nakonec lavice, které sice původním červenohnědým lakováním dřeva ke zbytku absolutně nepasovaly, ale přetřela jsem je černou barvou a nakonec k sobě vše ladí jedna báseň. Co jsem vybrala k nám na terasu, můžete vidět na koláží níže. Eshopy, ve kterých lze vše koupit, najdete v popiscích pod obrázkem, stačí kliknout. Fotku naší terasy vám bohužel neukážu, protože máme růžovou fasádu (věřte, že jsem si ji nevybrala, byl to „bonus“ k domu, který jsme před 2 lety koupili), tak jsou všechny fotky z terasy červený. Ale jakmile hodíme fasádu do decentnějšího barevnýho hávu, ráda vám vše vyfotím. To ale bude asi chvíli trvat, protože naše děti tu růůůůžovou prostě milujou!

Terasa v neutrálních barvách

 

 

Bambusové křeslo / Stůl / Lucerna / Stolička / Židle / Koš / Lavice, zde ale přebarvená v černé úpravě / Polštář / Květináče

Stínění

Důležitým prvkem každého balkónu nebo terasy je stínění před sluncem. Zda je mnoho variant. Jejich výběr záleží hlavně na tom, co prostor a peněženka dovolí. Balkón lze stínit výsuvnou markýzou, roletami, stínící plachtou nebo závěsem, který je uchycen pod střechou balkonu a dá se napnout k zábradlí.  Všechny tyto možnosti se dají využít i na terasu, kde ale díky většímu prostoru máte více možností. Variantou jsou různé pergoly, rolety, žaluzie, stínící plachty a jiné. Pokud chcete vybrat dražší variantu stínění, doporučuji dobrý průzkum dodavatelů a určitě i vybrané řešení vidět na živo.

Květináče, truhlíky a zeleň

Každý balkón i terasu krásně oživíte množstvím květináčů s hezkými květinami, keříky nebo bylinkami. Kombinujte různé velikosti, tvary a materiály. Pěkně vypadají 3 různé velikosti květináčů u sebe s různými bylinkami a za nimi vysoký truhlík s trávou. Nebojte se experimentovat, místo květináče použijte kovový kbelík, starou konev, koš nebo třeba nabarvenou dřevěnou lísku od zeleniny. Na balkóně budou vypadat hezky i závěsné květináče, ideálně alespoň 2 kusy zavěšené v různých výškách. Pokud chcete, aby k vám na terasu nebylo vidět, kupte větší květináč s vysokou dřevěnou konstrukcí, kterou necháte porůst. Dobrou variantou jsou i vysoké květináče, do kterých dáte vyšší keře nebo vysoké traviny.

 

 Inspirace z www.muzza.cz

 

 Fotografie od Sonnie Hiles na Unsplash

Doplňky a dekorace

Tou pomyslnou třešničkou na dortu pro váš balkón jsou samozřejmě dekorace a doplňky, které ho udělají příjemným a útulným. Jsou to různé polštáře, podsedáky, taburety, ubrusy nebo prostírání na stůl, ale také svíčky, svícny, lucerny nebo žárovkové řetězy. Podlahu ozvláštníte zajímavým venkovním kobercem. Co je důležité – snažte se balkon či terasu stylově propojit s interiérem bytu nebo domu. V létě je to totiž vlastně takový další pokoj navíc.

Každopádně zkuste experimentovat, míchat vybavení z různých obchodů, používejte barvy, různé textury a materiály. Opět jsem pro vás připravila několik výběrů vybavení, kterými se můžete inspirovat. A pokud byste přeci jen potřebovali poradit, jak to vše vymyslet, vybrat a zkombinovat, napište mi. Ráda vám pomůžu a vymyslím pro vás balkon či terasu snů. Mějte krásné jaro!

Tereza

Balkon v modro šedé

Tác / Křeslo / Modrá židle / Šedý stolek / Venkovní koberec / Pléd / Stolička / Květináče / Žebřík na květináče

Terasa v přírodních barvách s nádechem červené

Proutěný koš / Pohovka / Hrneček / Džbán / Křeslo / Stolek / Slunečník / Koberec / Sada květináčů / Červené křeslo

Chcete poradit, jak zařídit právě váš balkon nebo terasu, abyste se zde cítili jako v ráji? Napište mi (nebo zavolejte) ZDE. Ráda vám poradím nebo pro vás připravím návrh.

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory