Jak si zařídit ložnici

14. 11. 2022 | Dekorování, Interiér

Opět tu máme podzim (vlastně skoro již zimu), tedy čas, který vybízí k zachumlání pod deku, ideálně s horkým čajem a nějakou knižní novinkou. A aby se vám choulilo dobře a pohodlně, zaměřila jsem můj nový článek na místnost, která je velice důležitá pro náš odpočinek a kvalitní spánek. Je to prostor, kde nabíráme síly nejen na druhý den. Ráda bych vám dnes dala pár tipů a inspiraci na proměnu vaší ložnice. 

1. Základem je kvalitní a dobře umístěná postel

Nabídka postelí je dnes opravdu široká. Můžete si vybrat postel dřevěnou, čalouněnou, kovovou, futon atp. Svým klientům a v tuto chvíli i vám doporučuji, abyste si opravdu dobře rozmysleli, jaký materiál vám bude vyhovovat a také sedět do celkového vzhledu ložnice. Postel zpravidla bývá největší a nejdominantnější kus nábytku v místnosti. Já osobně mám ráda postele s hlavovým čelem, ideálně čalouněným, o který se můžete pohodlně opřít. Takové čelo se dá v dnešní době vyrobit na zakázku ke stávající posteli. Lze ho koupit samozřejmě i hotové. Hodně trendy jsou různá ratanová a vyplétaná čela, takže pokud chcete dát vaší ložnici nádech ve stylu „boho“, je to ta pravá volba. 

Pod postelí by měl být volný prostor. Pokud to tedy není nutné, nevyužívejte ho jako úložný. Dobře zvolte také rošty. Velmi často nebývají součástí postele, což vám dává možnost koupit různé polohovací, na dálkové ovládaní atp. Rozhodně si dejte dostatek času na výběr matrace. Její nákup neuspěchejte, dobře si ji vyzkoušejte, protože každému vyhovuje jiná tvrdost a materiál. V případě, že kupujete manželskou postel, držte se jednoho zlatého pravidla. Vždy kupte dvě samostatné matrace, ne jednu velkou. Vaše kvalita spánku se díky tomu výrazně zlepší. Postel by měla být umístěná tak, abyste z ní viděli na dveře (tj. abyste viděli, když někdo vstupuje do místnosti). Vhodné není ani místo u topení, neměli byste mít topení za hlavou nebo hned vedle postele. Postel umístěte s ohledem na okno, aby vás ráno budilo příjemné světlo. 

Moodborad pro vybavení ložnice

2. Úložné prostory v ložnici

Nejideálnější variantou je, pokud mohou být úložné prostory mimo ložnici, např. v oddělené šatně, tak aby byla ložnice vzdušná a nezahlcená nábytkem. Ve většině případů toto, ale prostor nedovolí. V takovém případě doporučuji skříně do ložnice vyrobené na míru, které umístíte na nejlépe přístupné místo. Dejte si pozor, aby vám ale zbytečně nezahltily celou místnost. Osobně většinou navrhuji klientům skříně od podlahy po strop, ráda používám světlé materiály, aby skříně splynuly se stěnou a občas je doplním třeba otevřenou knihovnou z jiného materiálu, aby nepůsobily až příliš nudně a sterilně. Pokud je v místnosti prostor, můžete ji doplnit hezkou komodou na menší oblečení. Je to navíc skvělé místo pro oblíbenou dekoraci nebo lampičku, které vaši ložnici zútulní. 

3. Stínění oken pro dobrý odpočinek, ale také jako dekorace

Stínění oken je kapitola sama pro sebe, která by vydala na několik článků. Když řeším toto téma s klienty, první, na co se jich ptám je, zda chtějí prostor na spaní zatemnit úplně, nebo zda chtějí záclony, závěsy nebo rolety jako dekorativní prvek. Ráda kombinuji třeba barevný závěs s polopropustnou roletou, nebo dekorativní záclonu s římskou roletou. Trendy, a tak trochu i sázka na jistotu, je také klasická dvojka – závěs a záclona. Pro volbu správného stínění je také důležité kolik místa je nad oknem a kolem něj, zda je pod oknem topení atd. Stínění berte také jako důležitý dekorativní prvek. Pomocí barevného vzorovaného závěsu totiž můžete místnost krásně oživit. Na vizualizaci níže vidíte, že jsme s klientkou zvolily plně zatemňovací roletu a dekorativní jemný závěs, který působí spíše jako záclona. Krásně nám zakryl volnou holou stěnu vedle okna. 

Vizualizace ložnice

4. Co do ložnice určitě nepatří? Aneb občas je pravidla nutné porušit.

Také bych ráda zmínila několik obecných doporučení pro ložnici. Jsou to taková ta zlatá pravidla v duchu „nikdy si do ložnice nedávejte…“. Pravidla jsou ale od toho, aby se čas od času porušovala, nebo ne? Co takové zrcadlo? To by v ložnici být nemělo, aby se vám v místnosti dobře spalo. Ale kam jinam ho dát, když se ráno oblékáte a potřebujete zkontrolovat, že ve svém outfitu opravdu můžete mezi lidi? Já se ještě donedávna „vzhlížela“ v odraze skla sprchového koutu a řeknu vám, opravdu to nebylo nic moc. Jednoho dne se tak zrcadlo v naší ložnici objevilo. Umístila jsem ho vedle skříně, kde je hezky zastrčené mimo jakoukoliv hlavní část ložnice. 

Dále by v ložnici neměl být pracovní kout, opět z důvodu kvalitního odpočinku. Vstávat ráno z postele s výhledem na pracovní povinnosti není to pravé ořechové. Jenže opět kovářova kobyla chodí bosa. A i já jsem musela umístit svůj pracovní kout do ložnice. Někdy to prostě nejde jinak a obzvlášť v době rozkvětu home officů je nějaký ten pracovní stůl doma potřeba. Snažte se ho proto umístit tam, kde vás nebude až tak rušit. Vyberte si takový stůl a židli, které budou kvalitní, ale zároveň to bude hezký nábytek. Ten kancelářský prostě do ložnice opravdu nepatří. Tou nejdůležitější radou je, pokud už musíte mít pracovní stůl v ložnici, snažte se na něm udržovat pořádek! V interiéru, který mám k článku pro ukázku, necháváme s klientkou dělat stůl na míru, aby ladil k ostatnímu nábytku. Židli jsme vybrali ne typicky kancelářskou, ale plastovou polohovací od značky Vitra, která je určena na kratší posezení u pracovního stolu.

Vizualizace ložnice

Další „zlaté pravidlo“ – nic neumisťovat nad postel. Osobně razím zlatou střední cestu, nad postel něco dát můžete, ale jen decentně. Třeba jen obraz, plakát, lehkou poličku na drobnosti, ale raději ne žádnou skříňku nebo těžkou velkou polici plnou knih. Toto pravidlo totiž říká, abyste neměli nad hlavou při spánku žádnou „tíhu“. 

5. Barvy, dekorace a květiny

Pokud máte rádi barvy, v případě ložnice byste měli být obezřetnější a nepoužívat ty příliš syté, výrazné a agresivní. Vhodné jsou studenější jako modrá, zelená. Můžete použít i červenou a oranžovou, ale spíše na menších plochách, dekoracích a drobnostech. A pokud opravdu toužíte po červené stěně, použijte radši méně výraznou bledší, která bude tónovaná do šeda. Více o kombinovaní a výběru barev si můžete přečíst v mém starším článku.  

Ukázka barevného schématu ložnice

Jednoznačně skvělou volbou jsou tapety do ložnice. Vypadají perfektně a celý prostor krásně zútulní a zpříjemní. Doplnit je můžete různými obrazy. Nebojte se použit v ložnici květiny, volte ale vhodné druhy, perfektní je aloe vera nebo nenáročný lopatkovec. K tomu vám doporučím skvělou knihu Kvítka v bytě, která vám může být průvodcem pro květiny do celého bytu/domu. Co se týká dalších dekorací, doporučuji vytvořit si taková malé koutky radosti – třeba na té zmiňované komodě. Dejte si zde věci, které vám udělají radost, když ráno vstanete a podíváte se ně – obrázek, pár oblíbených knížek na sebe, vázu s eukalyptem, opřete fotografie o stěnu, přidejte tác se svícny nebo aromalampou. Návod na to, jak si vytvořit v ložnici obrazovou galerii najdete zde. Do ložnice samozřejmě patří i lampičky. 

Jestli ještě váhate s přeměnou vaší ložnice, je ten nejvyšší čas se do toho pustit, uvidíte, že vaše vynaložené úsilí se vám v tomto čase vrátí. A pokud byste si na to sami netroufli, ráda vám s vaším interiérem pomůžu.

Vaše Tereza Z.

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory