Jak si doma vytvořit obrazovou galerii

14. 1. 2019 | Dekorování

Možná jste si stejně jako já dali do nového roku předstevzetí, že už konečně zarámujete všechny ty fotky a obrázky, co se vám doma kupí a pověsíte je na stěny. Já tyhle domácí galerie naprosto zbožňuju. Je to skvělý způsob, jak dekorovat stěny, aby nebyly nudné a holé a zároveň vytvoří z interiéru to pravé „doma“. No jo, ale jak takovou „domácí galerii“ vytvořit, aby vypadala dobře? Sepsala jsem pro vás několik způsobů a rad, jak obrazy uspořádat:

1.Pravidelně s jednou velikostí rámu

Obrazy poskládáte do pravidelné řady nebo několika řad. Můžete jimi zaplnit třeba celou jednu stěnu. Tohle uspořádání vypadá hezky nad sedací soupravou nebo na chodbě, ideální je mít stejné typy a rozměry rámů.

2.Pravidelně s různými typy rámů

Vezmete největší obraz/rám a kolem něj skládáte další obrazy jiných velikostí, ale tak aby byly zarovnané do linie. Takže třeba jeden větší obraz na výšku a k němu dva menší na šířku. Nebo pár velkých rámů a nad ně více malých tak, jak je to na obrázku níže.

3.Eklekticky

Eklekticky aneb jak tomu říkám já „jak mi to přijde pod ruku“. Galerii si skládáte postupně – začnete prvními kousky a postupně přidáváte, tak jak obrazy nakupujete nebo k vám prostě přijdou. Nedodržujete žádná pravidla, kombinujete obrazy, fotky, plakáty, pohledy, v rámu nebo bez něj. Tenhle způsob já mám úplně nejradši. Nejste totiž ničím omezeni a svoji galerii můžete rozšiřovat skoro do nekonečna (teda do konce stěny). Můžete zde kombinovat různé typy a velikosti rámů (minimalistické, zdobné, bílé, černé, zlaté, hranaté, kulaté), plátna nebo plakáty. Ty můžete přilepit jen tak washi páskou nebo oboustrannou lepící páskou. Můžete přidat i menší zrcadlo nebo nějakou dekoraci, šperk a podobně.

4.Na obrazovou polici (lištu)

Tohle je hodně populární způsob posledních pár let. Hodně ráda ho používám v dětských pokojích. Obrazy prostě dáte na speciální obrazovou poličku (má zarážku, aby obrazy nepadaly). Můžete kombinovat různé velikosti, styly rámů apod. Kde takovou polici seženete? Mě se moc líbí tyhle od Kitchentte, mají je také v Ikee (poslední dobou ráda používám do dětských pokojů i tyto police, když je natřete, vypadají opravdu dobře a nic z nich nepadá!). Na polici (nebo lištu, chcete-li) můžete dát vedle obrazů i knížky nebo časopisy, vlastní skicy a obrázky od dětí. Výhodou je, že je můžete obměňovat, jak vás napadne. Police můžete kombinovat s klasickým zavěšením obrazů na stěnu (jako na obrázku dole), nebo použít více polic nad sebou.

5.Opřít na komodu, příborník nebo na zem

Obrazy můžete dát jen tak na komodu a opřít je o stěnu. Nebojte se zkombinovat minimálně dva až tři (ale klidně více) o různých velikostech. Dobře vypadají také větší obrazy a plátna jen tak stojící na zemi opřené o zeď. Velkou výhodou je, že nemusíte nic vrtat, rozměřovat a přitloukávat hřebíčky. Takže rychlé a efektiní řešení!

Ještě pár rychlých rad, jak na to:

Galerii si nejprve připravte na papír – udělejte si náčrt stěny a rozložení všech obrazů v měřítku. Případně si můžete obrázky vystříhat a různě s nimi na papíru posouvat a zkoušet varianty. Rozložení si také můžete vyzkoušet se skutečnými rámy na zemi – rozložte si jednotlivé obrazy, tak jak chcete, aby visely na stěně. Můžete je pak různě přemisťovat, než dosáhnete ideálního vzhledu. Rozmístění si pak přeneste na papír a následně na stěnu. K tomu využívám washi lepící pásky (koupíte zde), kterými si označím hrany rámů, tužkou potom místa na hřebíčky. Tady je dobré použít vodováhu a zkontrolovat si, že je vše v rovině, pokud to tak má být.

Pokud kombinujete různé rozměry rámů, ty větší umístěte spíše dolů a menší okolo nebo nad ně. Můžete vyzkoušet i různá kreativní zavěšení jako třeba na ramínko, lanko nebo třeba kancelářské klipy. Prostě buďte kreativní a nebojte experimentovat.

Pokud si nevíte rady, zajděte do galerie na inspiraci. Můžu doporučit moje oblíbené – třeba Národní galerii Praha, GASK v Kutné Hoře nebo nově otevřenou zónu umění 8smička v Humpolci. A pokud si opravdu, ale opravdu nevíte rady, ozvěte se, ráda vám poradím.

Tereza

Pokud chcete dostávat články přímo do emailu, zaregistrujte se k odběru newsletteru zde.

Zdroj fotek: Unsplash, Kaboompics, Pexels

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory