Návrhům interiéru se věnuji už přes deset let. Zní mi to dost neuvěřitelně, že už je to taková doba. Začalo to touhou opustit nudné stěny korporátu a konečně dělat něco, co mě opravdu baví a po čem mé srdce prahne. Do světa návrhářů jsem skočila rovnýma nohama a popravdě bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Když se zamyslím, co mě na této práci vlastně tak baví a fascinuje, tak je to nejen design a celý tvůrčí proces, ale také to, že svou prací lidem vytvářím krásné prostředí kolem nich a také že jim pomáhám ušetřit spousty času, energie a také peněz. V tomto článku bych vás proto ráda celým procesem vzniku návrhu interiéru provedla. Třeba vám pomůže v rozhodování, jestli služeb interiérového designéra využít nebo ne.
1. PRVNÍ RANDEZVOUS
Před začátkem samotné spolupráce se s klientem sejdu buď osobně, nebo se spojíme on-line, a řešíme jeho přání, představy a celkový koncept interiéru. Procházíme jednotlivá místa prostoru (bytu, domu apod.) a rozebíráme možnosti, co je kde potřeba. Už v tomto momentě vedu klienta k různým nápadům a řešením. Hodně se ptám, snažím se získat informace o tom, jak v prostoru funguje, co by zde chtěl, co se mu líbí. Je pro mě důležité vědět, jakým materiálům, barvám a vzorům dává klient přednost nebo naopak, který prvek by ve svém interiéru absolutně nechtěl. Také řešíme finanční stránku věci, tedy v jakých cenových relacích se při výběru nábytku mohu pohybovat. V rámci této úvodní schůzky připravím klientovi soupis informací o interiéru, co je potřeba řešit a základní doporučení. Dále pak připravím cenovou nabídku a časový harmonogram vzájemné spolupráce. Pokud ji klient odsouhlasí, jdeme na to a pouštíme se do návrhu.
2. NÁVRH KONCEPTU
V první fázi klientovi připravím návrh stylu, tedy celkový koncept interiéru. Kreativně zpracovaný přehled materiálů, barev, vzorů, vzhledu nábytku, které by prostoru slušely. Je to vlastně taková koláž fotografií a obrázků tzv. moodboard, ve kterém klient uvidí první „obrysy“ svého interiéru. Zároveň připravím půdorysy, a to většinou ve vícero verzích, pokud to prostor dovolí. Uspořádání prostoru považuju za jednu z nejdůležitějších věcí, a to zejména proto, že klienti vidí, kde co bude a zda bude dost místa na průchod kolem nábytku, dostatek úložných prostor, uspořádání rostlin atd. Návrh stylu si s klientem společně odsouhlasíme a pokud se tato načrtnutá cesta budoucího interiéru líbí, pokračuji v navrhování vesele dál.
Například v tomto návrhu apartmánu na krátkodobé pronájmy byl návrh stylu poměrně jednoduchý, cílem bylo vytvořit takový prostor, kde bude dobře jak majitelům, kteří chtějí čas od času v apartmánu také pobývat, tak pro potenciální zákazníky. Jedná se o byt na horách, který se bude pronajímat zejména v zimě, přesto jsem do prostoru vnesla trochu té jarní/letní přírody. I proto jsem volila odstíny zelené a příjemné béžové, které v kombinaci se šedou nikdy neudělají ostudu. Nakonec jsem do prostoru doplnila i pudrovou růžovou, aby prostor působil zajímavě, a tak vynikal v nabídce bytů na pronájmy na Airbnb nebo jinde. Dost času zabralo zpracování půdorysů, protože do obývací části bylo potřeba zakomponovat kuchyň, jídelní část a také prostor na spaní, který jsme nakonec vyřešili sklopnou postelí uschovanou ve skříni. Vzniklo zhruba pět variant půdorysů, nakonec vyhrála varianta šestá, která spojovala výhody všech předchozích.
3. UŽ SE TO RÝSUJE
V dalším kroku k vysněnému interiéru vybírám konkrétní kousky nábytku, dekorací, osvětlení, stínění oken a dalšího vybavení. Většinou připravuji vícero varianta, aby si klient mohl vybrat, který kousek ho opravdu chytne za srdce. Pokud se bude vyrábět nějaký nábytek na míru, dělám první skicy a vizualizace. Ty se většinou ještě upravují a ladí do posledního detailu. Zároveň připravím vizualizaci, tedy 3D model celého prostoru, ve kterém klient uvidí, jak bude jeho vysněný interiér vypadat. Vše spolu probereme, ať už na osobní schůzce nebo online přes videohovor.
Jak to vypadá v praxi? Konkrétně u tohoto návrhu šlo zejména o kuchyň a úložné prostory. Nejprve jsme s klientkou zvažovaly otevřenou skříň do ložnice, ale nakonec jsme se shodly, že přeci jen uzavřený prostor bude lepší. Část skříně jsme nechaly uzamykací, aby si majitelé mohli v apartmánu nechávat dlouhodobě své osobní věci. Zároveň jsme společně museli doladit obývací prostor kolem velké skříně, ve které je schovaná postel. S klienty jsme se shodli na otevřeném policovém řešení, které celou stěnu odlehčí. Na následujících obrázcích můžete vidět ukázku vizualizace celého prostoru.
4. JDEME DO FINÁLE
Jakmile si vše odsouhlasíme, připravím finální návrh, jehož součástí je i tzv. nákupní seznam, ve kterém je všechno nové vybavení s odkazem na obchod či showroom, kde lze vybrané věci koupit. Můžeme se pak domluvit, že se na některé kousky nábytku (např. pohovku či postel) zajdeme podívat společně. Často se s klienty setkávám i v showroomu s látkami, kde společně vybíráme textilní dekorace do oken apod. Podle nákupního seznamu si klient vybrané kousky zakoupí sám, nebo v rámci svých služeb nabízím zajištění jejich objednání a celkově pomoci s následnou realizací interiéru.
Takto vypadá nákupní seznam připravený pro klientku, aby si mohla vše nakoupit. Nakonec jsme se domluvily na osobní návštěvě obchodů, zde jsme kupovaly hodně v Ikea, zejména kvůli ceně a rychlé dostupnosti. Spousty dalších věcí, jako objednání dekorací, obrazů aj. ladíme na dálku. Výhledově se ještě potkáme a zajdeme spolu do bytu, abychom dořešily dekorování. Těším se, až uvidím výsledek na živo.
5. OSOBNÍ PŘÍSTUP S PŘÍBĚHEM
Ke každému klientovi i návrhu přistupuji velice individuálně. Dost často mě sice nahlodává myšlenka, že bych si měla vytvořit jeden jasný rukopis pro interiéry, signifikantní styl. Nicméně s každým interiérem zjišťuji, jak je osobní a individuální přístup ke každému klientovy i prostoru důležitý. Každý klient i prostor jsou jiné a vyžadují i specifický přístup – možná právě to je tím mým poznávacím znamením. Ráda se vyptávám nejen na interiér, ale i na způsob života, záliby, jak klienti tráví volný čas atp. Když každého z nich trochu lépe poznám, můžu navrhnout prostor, ve kterém se budou cítit opravdu dobře. Jsem ráda, když jsou klienti v rámci spolupráce otevření a sdílí se mnou upřímně, co se jim na návrhu líbí nebo i nelíbí. Jen tak jim můžu připravit interiér, který bude opravdu pro ně. Krásných věcí na trhu je spousty, ale je potřeba je vybírat s rozmyslem, aby byly funkční, praktické, a nejen krásně vypadaly, ale také dobře sloužily. Do každého interiéru se snažím vnést kousek klientovi osobnosti, ať už jde o jeho oblíbené barvy, nebo se inspiruji jeho koníčky, jejichž motivy přeneseme třeba na dekorace. Zároveň ráda přináším klientům něco originálního – ať už je to zajímavý kousek nábytku (třeba opravdu originální a stylové křeslo) nebo nechám nafotit velkoformátové fotografie s oblíbeným motivem, často využívám i tvorbu místních ilustrátorů či umělců apod. Snažím se, aby každý interiér měl svůj vlastní příběh, který se celý prostorem prolíná a spolu s příběhem klienta v prostoru působí kompaktně.
Když vše výše napsané velmi shrnu, řekla bych, že svým klientům nabízím ve čtyřech krocích nejen svou kreativitu a nápady, ale také dlouholeté zkušenosti, díky kterým šetřím nejen jejich čas, ale také energii a v neposlední řadě peníze. Pátou přísadou mých návrhů je osobní přístup, díky kterému všechny interiéry navrhuji s láskou a péčí, tak aby finální výsledek padl klientům na míru stejně jako dobře ušité sako. Budu ráda, pokud mi svěříte důvěru a prostřednictvím designu budeme společně vyprávět váš osobní příběh.
Mějte se krásně!
PS: zde můžete vidět finální renderované vizualizace, které se již přibližují výsledné podobě, jak by měl interiér vypadat.