Toužíte po kuchyni snů? Přizvěte na pomoc interiérového designera.

25. 11. 2021 | Interiér

Navrhnout dobrou kuchyň, se kterou budete spokojení za dvacet let není jen tak. A proto je dobré, nebýt na to sami, ale přizvat si odborníka, který vám poradí, případně vám vypracuje kompletní návrh. Ráda bych vám dnes přiblížila, na co všechno si dát u plánování vaší kuchyně snů pozor a jak vám s tím může právě designér pomoci.

Dispozice

Základem dobré kuchyně jsou dispozice, tedy rozmístění a uspořádání skříněk a spotřebičů. Každá kuchyň má několik zón – skladovací, mycí a varnou. Ty je dobré rozvrhnout tak, aby práce v nich na sebe navazovala a byla pro vás příjemná a plynulá. Díky tomu se ve své kuchyni zbytečně nenaběháte a budete mít vše při ruce.

Při umísťování jednotlivých komponent (ať už jde o dřez, varnou desku nebo další spotřebiče, či kuchyňský ostrůvek) je důležité dodržet určité rozestupy. Mezi dřezem a varnou deskou min. 30 cm, ale raději více, mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem by mělo být 120 cm apod.

Toto všechno vám právě ohlídá designér a bude dbát na to, abyste se do všech skříněk pohodlně dostali. Dost často v tom pomáhají nejen dané normy, ale také zkušenosti, ať už vlastní nebo z vytváření dosavadních návrhů. Designér tedy dá pozor, abyste měli dost místa na umývání nádobí, abyste si nedali varnou desku do rohu, protože se jinak budete při vaření tlouct do loktu apod.

My jsme v jednom nedávném kuchyňském projektu posouvali dřez z rohu pod okno. Nepraktickému trendu konce devadesátých let umístit do kuchyně ve tvaru L dřez či varnou desku do rohu, naštěstí odzvonilo. Dřez jsme doplnili sklopnou baterií, aby šlo otevírat okno. A ejhle, díky této změně vzniklo v kuchyni spousty prostoru na desce i pod ní.

Vzhled a materiály

Každý chce mít kuchyň krásnou. Designér vám proto dá spousty otázek, aby zjistil, co se vám líbí nebo nelíbí, jaké barvy, vzory a materiály jsou vaše oblíbené, aby pro vás vytvořil návrh přímo na míru. Doporučí vám vhodné materiály a ukáže vzorky. Nabídka je opravdu široká a je z čeho vybírat. Já mám poslední dobou oblíbený akrylát Senosan, který je dostatečně pevný a zároveň má povrchovou úpravu proti otiskům prstů.

Velmi často se do kuchyní používají lamina, která můžete ozvláštnit zajímavou hranou (např.ve dřevodekoru nebo kovovou apod.) Z pracovních desek mě nejvíc baví umělý kámen Technistone, kterým můžete obložit i stěnu u kuchyňské desky. Je velmi odolný a nadčasový, bohužel ale také cenově náročnější. A právě všechna tato pro a proti vám k doporučeným materiálům designer řekne, abyste s finálním výsledkem byli opravdu spokojení. Sníte o dřevěné pracovní desce? Vypadá opravdu krásně. Je ale třeba vědět, že se o ní musíte opravdu starat, ihned utírat jakékoliv kapky a pravidelní ji ošetřovat, aby vydržela dlouho pěkná. Protože bývá kuchyně často propojená s obývacím pokojem, designér vám navrhne celý prostor tak, aby k sobě celý interiér ladil.

Osobní přístup

Dobrý designér se vám určitě bude snažit dát i něco navíc. Třeba tím, že vám vybere originální úchytky. Oproti kuchyňskému studiu nebo Ikea, kde budete vždy omezeni jejich stávající nabídkou.

Já jsem např. ve zmiňovaném projektu objednávala úchytky až ze Švédska, protože jsem potřebovala najít specifický oblý (avšak minimalistický) design, který bude ladit k úchytkám ve zbytku interiéru.

Designér vám také poradí vhodné řešení pro obložení stěny u pracovní desky. Může to být omyvatelná stěrka nebo barva, laminát nebo zajímavý obklad. Opět tak, aby vše ladilo se zbytkem interiéru. Ve zmiňované kuchyni jsme vybrali mozaiku ve tvaru hexagonu s bílou spárou. Ta dělá kuchyň originální, avšak není nijak zásadně výrazná, aby na sebe strhávala příliš pozornosti.  V rámci kuchyně jsme řešili i spižírnu, kde jsme vyměňovali dveře. A protože u těch stávajících hodně vadila klika, která narážela do linky, doporučila jsem klientce magnetický zámek se zapuštěným madlem Uff od firmy M & T. Problém s vyčnívající klikou se vyřešil velmi elegantně.

Detaily a doplňky

Praktická a pěkná kuchyň je také o sladěných a originálních detailech. Designér vám doporučí různé dělící systémy do výsuvů, abyste si v nich mohli dobře uložit nádobí a další potřebné náčiní. Pokud si nejste jisti spotřebiči, pomůže vám vybrat takové, které zapadnou do celého konceptu a dá vám kontakt, kde je objednat. Vybere pro vás také další doplňky jako jsou různé dózy, které jsou na pracovní desce, utěrky a další drobnosti, které jsou v kuchyni vidět a dělají tu pravou třešinku na dortu. Právě v této kuchyni budeme doobjednávat modré keramické doplňky od severské firmy Bitz. Ty budou hezky ladit s modrou pohovkou a ostatními doplňky, které jsou v obývací části, se kterou je kuchyně propojená.

Na závěr bych Vám ráda dodala odvahu do změny. Pokud už dlouho sníte o nové kuchyni, splňte si toto přání, zasloužíte si to. A nebojte se od prvního okamžiku, kdy se pro novou kuchyň rozhodnete, přizvat interiérového designéra. Ve chvíli, kdy svoji kuchyň snů spatříte, nebudete litovat. Oceníte jeho nápady, dovednosti a především rozhled.

Tereza

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory