6+1 rad pro rekonstrukci malého bytu aneb na co si dát v malém prostoru pozor 2. část

16. 8. 2021 | Interiér

Jak jsem slíbila, mám pro vás druhou část článku s tipy na rekonstrukci malého bytu (první část najdete zde). Nebudu to dlouho natahovat a hned začnu tipem číslo čtyři.

Pracujte se světlem

Malý prostor si vyžaduje hodně světla, proto mu ho dopřejte do sytosti. Ačkoliv miluju barvy, tentokrát jsme nechaly stěny bílé. K nim jsme zvolily i bílé dveře, abychom na ně příliš neupozorňovaly a aby hezky opticky splynuly se stěnou. Zvolila jsme prosklené dveře ve velice minimalistickém provedení, které přivedou víc světla do chodby. Bohužel zrovna tyto dveře nám způsobily pár vrásek na čele, protože výrobce vyrobil obložku zárubně dveří o 3 cm delší, tudíž pod nimi vznikla dost velká mezera. Naštěstí se vše vyřešilo zkrácením obložek. Důležité je tedy při realizaci vše hlídat a případné nesrovnalosti ihned řešit u dodavatele či výrobce.

Další velice důležitou věcí v malém (resp. v jakémkoliv) bytě je dostatek osvětlení. Rozplánujte si jednotlivé zóny a ty osvětlete stropními či závěsnými svítidly, doplňte je nástěnnými či stojacími lampami, které dodají prostoru atmosféru. V našem případě se strop díky sádrokartonu snížil, proto jsem zvolila nenápadná přisazená světla. Zde je potřeba zvolit správnou intenzitu osvětlení a rozmístit dostatek světel do všech částí prostoru. Jedno světlo jsem proto umístila do kuchyňské části a světlo ve stejném designu s větší svítivostí do obývací části. Zde doporučuji zvolit i možnost stmívání, abyste si mohli regulovat intenzitu světla dle potřeby. Nad jídelní stůl jsem klientce vybrala závěsné světlo, které je příjemnější a intimnější. K sedací soupravě patří samozřejmě nástěnné světlo (na čtení) a ještě jedna stojací lampa. Do chodby jsem navrhla světla bodová vestavná, aby prostorově nevadila při otvírání skříní. Pokud by světlo vystupovalo do prostoru, nešly by skříně otevřít – na to pozor, toto bývá dost častý nešvar mnoha předsíní.

Barvy a vzory

Jak miluji používání barev, tak v tomto projektu jsem byla hodně obezřetná. V malém bytě je potřeba být s barvami střídmý, a pokud chcete použít výraznou barvu na stěnu, je potřeba to mít dobře promyšlené a použít barvy tak, aby prostoru opticky pomohly. Pokud je třeba místnost úzká a dlouhá, můžete použít barvu na vzdálenou stěnu a tím se opticky přiblíží. Zde jsme se i na přání klientky shodly, že barvy použijeme jen na doplňcích. Nejprve jsme tíhly k zelené, nakonec to ale vyhrála modrá barva. A to na židlích, světlech a závěsu. Kuchyň jsme zvolily v neutrální světle šedé, protože je malá a vzadu v rohu místnosti. Klientka chtěla celou jednu stěnu zastavět nábytkem a vlastně by to ani nešlo jinak, protože kam v tak malém bytě dát skříň na oblečení, knihovnu, další úložné prostory, televizi apod. Navrhla jsem ji proto na míru velkou obývací stěnu. Aby příliš nezahltila prostor, shodly jsme se na provedení z bílého lamina, které hezky oživí na několika místech dekor dubu. (pozn. nábytek se bude realizovat později, takže fotky z realizace zatím nejsou k dispozici).

V miniaturní koupelně jsem jasně šáhla po světlém obkladu. Bílá by byla moc chladná, proto byla perfektní volbou slonová kost v rozměru. Klientka chtěla použít doplňkový obklad s jemným dekorem, ten se použil jen na vanu, aby zbytečně nezmenšoval a pocitově nerozbíjel už tak plný prostor. Celkově se celý prostor zvýraznil černými doplňky (v koupelně madla, háčky, otopný žebříček…), které se objevují i jinde v celém bytě.

Stínění oken a dekorace

I když je potřeba do malého prostoru přivést dost světla, vyřešit dobře stínění oken je určitě hodně důležité. Zde opět hraje roli, co vám prostor dovolí. Kolik je kolem oken místa, jak se okno otvírá, zda jsou v bytě balkónové dveře, pod oknem topení. Podle toho pak můžete zvolit vhodné stínění. Klientce se moc líbily záclony a závěs. Ale nakonec jsme se domluvily na použití průsvitných rolet, které nezaberou v prostoru tolik místa, a barevného závěsu na úplné zastínění. Závěs zároveň vytvořil jakousi dekoraci na holé stěně vedle okna. Roletu i závěs jsem nechala umístit až ke stropu, což opět v malém prostoru působí lépe. Ze stejné látky jsme nechaly ušít polštářky na rozkládací pohovku. Pamatujte, že textilie vždy prostor rozjasní a zútulní.

Realizace

Realizace jako taková je asi vždy největší sázka do loterie. Potřebujete najít kvalitní řemeslníky a dobře se s nimi domluvit. Doporučuji předat jim plány a všechny informace v písemné podobě a zároveň s nimi vše detailně projít, aby věděli, co jste tím či oním vlastně mysleli. Nám se v rámci realizace několikrát orosilo čelo. Nejprve osadili pouzdro na posuvné dveře obráceně, takže by se dveře otevíraly přímo do vany. Potom niku v koupelně pro pračku a sušičku postavili o 10 cm kratší. A bylo toho mnohem víc, ale to k realizaci prostě patří. Pamatujte, že všechno se dá napravit nebo lze najít nějaké jiné řešení. Nejen proto je potřeba vše dobře kontrolovat, neustále s řemeslníky komunikovat a nenechávat nic náhodě.

A zde shrnutí těch nejdůležitějších bodů:
  • Vše si dobře změřte, naplánujte a připravte.
  • Pozornost věnujte plánu koupelny, ověřte si, zda všechny vaše nápady jsou realizovatelné.
  • Dobře rozplánujte kuchyň, abyste měli dost prostoru na vaření, ale také potřebný úložný prostor.
  • Volte minimalistická řešení – posuvné dveře, rozkládací pohovka, bezúchytkový nábytek, sprchový kout místo vany.
  • Barvy a vzory volte střídmě, spíše na menších plochách a doplňcích.
  • Nezapomeňte na stínění oken, které dotvoří příjemný vzhled interiérů.
  • Při realizaci vše jasně komunikujte a zadávejte realizátorům, pokud s něčím nejste spokojeni, řešte to ihned.

Přeji Vám hodně štěstí, zdar a sílu při renovaci!

Tereza

PS: Pokud byste se na renovaci malého bytu sami necítili, ráda Vám se vším pomůžu od návrhu po kompletní realizaci.

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory