5 praktických rad, jak správně vybrat sedací soupravu

27. 1. 2022 | Interiér

Před časem jsem připravovala návrh a realizaci renovace interiéru garsonky. V rámci řešení nábytku jsem pro klientku vybírala i sedací soupravu.  Jelikož by se do velmi malého prostoru nevešla postel, jedním z požadavků na sedačku byla možnost jejího rozložení do lůžkové  úpravy. Pro klientku jsem vybrala několik variant a  abychom vybraly k její spokojenosti, showroomy jsme objížděly společně a vybíraly takovou pohovku, která klientce bude nejvíce vyhovovat, ale zároveň bude splňovat veškeré podmínky dobrého designu, praktičnosti i rozměrů v návrhu. Vybrat sedačku, navíc rozkládací, opravdu není jen tak. Ráda bych se s vámi proto podělila o moje doporučení, jak na to, abyste nešlápli vedle.

1. Stanovte si, co od vaší vysněné sedačky očekáváte

Zodpovězte si následující otázky: Kolik osob na sedačce bude sedět a jak bude využívána? Bude jen na sezení nebo se na ní bude ležet třeba u sledování TV? Jak má být velká? Potřebujete pohovku rozkládací? Pokud ano, jak často na ni někdo bude spát? Bude na každodenní spaní? Pak je potřeba, aby měla matraci. Bude na příležitostné spaní pro návštěvy? Pak stačí jednodušší rozklad bez matrace. Preferujete u své pohovky snů opěrky na ruce široké nebo stačí úzké? Úzké vypadají designověji, ale zase si na ně neopřete hlavu, když se chcete na pohovce natáhnout. Potřebujete vysokou opěrku na hlavu? Je pro vás důležitější vzhled, nebo funkčnost?

Na internetu najdete spousty krásných pohovek. Můžete si vysnít sedačku rohovou bez nožiček z variabilních dílů, které si poskládáte, jak chcete. Bude ale opravdu do vašeho interiéru pasovat? Skutečně  ji chcete, nebo vás jen okouzlila na fotce? Toto je potřeba dobře rozmyslet, protože každý interiér je jiný a požadavky a možnosti jsou rozličné. Sedací souprava bývá v rozpočtu dražší položkou, proto doporučuji vše dobře zvážit. V našem případě jsme měly jasno, pohovka musela být rozkládací s kvalitním spaním, avšak ne moc velká, vzhledově pěkná, minimalistická, aby ladila do celkového konceptu interiéru.

2. Měřte, měřte, měřte

Změřte si prostor, do kterého se má sedačka vejít, abyste věděli, jak velkou si můžete dovolit. Často se setkávám s požadavky na sedací soupravu do tvaru L nebo U. Pokud je na ně dost prostoru, tak můžete takový tvar zvolit. Pokud ale máte prostoru méně, zamyslete se, zda by šel prostor využít lépe například použitím dvou pohovek, nebo kombinací pohovky a křesílek, které umožní větší flexibilitu (můžete s nimi hýbat v prostoru, občas rozložení nábytku v místnosti proměnit). Rohová pohovka nabídne nakonec stejně míst k sezení, jako pohovka klasická, přitom je díky rohové konstrukci o dost dražší. Navíc rohová varianta je mnohem masivnější, takže hodně zaplní prostor. Proto je dobré si prostor namalovat a do něj zakreslit různé typy a rozměry sedaček, a pak vybrat variantu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Nezapomeňte, že k sedačce je potřeba dát konferenční stolek okolo kterého je potřeba dostatek prostoru na průchod (cca 40 – 60 cm). Někdy je fajn umístit i menší stolek vedle sedačky, třeba na odložení telefonu, knížky a podobně. V našem případě mohla být sedačka dlouhá max. 210 cm a s klientkou jsme chtěly prostor na spaní co nejširší, ideálně až 180 cm. Věděla jsme, že při rozložení zabere na délku více než 200 cm, takže jsem tomu musela uzpůsobit návrh okolního nábytku, aby se do prostoru vše vešlo. 

3. Zvažte styl a barevnost

Jak by měla sedačka vypadat? Můžete vybrat nadčasovou v neutrálních barvách, jejíž vzhled se vám neokouká a sedačka bude ladit, i když budete časem proměňovat interiér okolo. Můžete se vydát odvážnější cestou a zvolit nějaký originální výrazný kousek, který dodá interiéru obývacího pokoje jedinečný šmrnc. My jsme se s klientkou vydaly střídmější cestou, protože jsme chtěly držet nadčasový vzhled. Pohovka tedy měla být v šedé dobře udržovatelné látce, s tím, že ji ozvláštníme barevnými polštářky. Její součástí měly být nožičky, aby působila vzdušněji v malém prostoru. Nohy by měly být černé, aby ladily s ostatními černými detaily ve zvoleném stylu celého interiéru. Ještě poznámka – klienti se občas vzhlédnout ve velikých modulárních pohovkách, které téměř „sedí“ na zemi. Ty se hodí jen do opravdu velkých prostor. V malých místnostech budou působit příliš těžce a vůbec nevynikne jejich vzhled. Zde také pozor na kombinaci s podlahovým vytápěním, které potřebuje sálat do prostoru. 

4. Sedačku si určitě vyzkoušejte

S klientkou jsme nakonec objely více showroomů, vyzkoušely mnoho sedaček, a nakonec vybraly tam, kde bychom to na začátku nečekaly. Nejprve jsme mířily do mého oblíbeného Polstrinu , který vyrábí opravdu skvělé sedačky. Nabízí velký výběr designů, rozměrů a látek. Bohužel klientce neseděla tvrdost sedačky a hloubka sedu, protože je nižší postavy. Hledaly jsme tedy dál.

Pohovky v showroomu Polstrinu

V sedačkách Phase, kam se chtěla podívat klientka, nás odradila kvalita zpracování. Mohly jsme si například vybrat kovové nohy sedačky. Noha ale byla v podstatě jen kus surového dřeva, obalený kovovým plíškem. Toto bylo varování, jak asi vypadá zpracování sedačky, i když pohledově vypadaly některé modely poměrně dobře. Nakonec jsme se rozhodly vyzkoušet sedačky JECH, které nás příjemně překvapily některými hezkými designy pohovek. Pohovku jsme tedy vybraly zde. Jeden z nabízených modelů seděl přesně rozměrově, měl pohodlný systém rozkládání a hloubka sedu odpovídala představám mé klientky. Jak vidíte, sedačku je potřeba vidět na živo a vyzkoušet si ji, abyste předešli nemilým překvapením.

tzmatlova_pohovka
Vybraná rozkládací pohovka zn.JECH

5. Vyberte kvalitní látku

Většina výrobců/prodejců sedaček nabízí velkou řadu potahových materiálů, ať již jde o látku nebo kůži. Potahový materiál by měl být kvalitní, pohodlný a také hezký. Pokud uvažujete o kůži, pamatujte, že je chladnější a není příliš vhodná, pokud máte doma malé děti. Různé škrábance a rýpance od hraček jí prostě nedělají dobře.

Vždy se ptejte na vlastnosti vybraného materiálu přímo v showroomu. Měl by mít vysokou odolnost proti oděru (je udávaná v tzv. cyklech Martindale, odolná látka má 30.000 cyklů a výše) a odolnost vůči zašpinění.

Existují různé technologie úprav vláken, které zajistí odolnost vůči tekutinám či skvrnám od jídla. Osobně mám dobrou zkušenost s technologií Aquaclean®, která umožňuje čistit skvrny pouze vodou. Její nevýhodou je však to, že někdy může látka měnit svoji barevnost vlivem slunečního světla. Vždy proto doporučují ptát se přímo v showroomu na kvalitu jednotlivých látek, na způsob jejich čistění, eventuálně zda firma nabízí přečalounění, když je to po mnoha letech potřeba. Stojí také za zvážení použití exteriérových látek, např. když máte malé děti nebo domácí mazlíčky.

Jakmile budete mít sedačku nebo sedačky předvybrané, sepište si jejich pro a proti a dejte si čas na rozmyšlenou. Počítejte také s tím, že většina pohovek není skladem nebo se vyrábí na míru, takže dodání může trvat 8 – 12 týdnů.

Přeji Vám dobrou volbu při výběru sedačky, a pokud byste rádi poradili vhodný tip do vašeho interiéru, ráda vám pomůžu.

Mějte se krásně!

Tereza

PS: přidala jsem ještě pár inspirativních fotek z mých oblíbených showroomů

Pohovky značky VITRA

Krásný showroom s nejen s pohovkami Le Patio

Showroom Stockist ve Vinohradském Pavilonu

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory