6+1 rad pro rekonstrukci malého bytu aneb na co si dát v malém prostoru pozor 1. část

4. 8. 2021 | Interiér

Rekonstrukce malého bytu. Na co si dát pozor?

V loňském roce jsem pro klientku připravovala návrh interiéru garsonky v panelákovém domě. Co vám budu povídat, zrekonstruovat malý byt, aby se do něj vešlo vše potřebné, ale nepůsobil přeplněně, je docela fuška. Jedna věc je totiž návrh a druhá realizace. Za pochodu zjistíte, že některé věci, které jste si vymysleli, prostě z různých důvodů musíte udělat jinak. I proto jsem pro vás sepsala pár doporučení, aby vás taková rekonstrukce nezaskočila a zvládli jste ji levou zadní.

Plánujte

Základem je dobrý plán a příprava, což ostatně platí nejen pro rekonstrukce, ale v podstatě pro cokoliv. Sepište si, co všechno v bytě chcete vyměnit, upravit, jaké vybavení zde chcete mít. Připravte si půdorys ať už si jej namalujete sami nebo si ho necháte připravit designérem či architektem. Velice důležitá je koupelna a kuchyně. Jejich dispozice totiž bude ovlivněná možností přípojek vody a odpadu, v paneláku zejména umístěním stoupaček. Proto, pokud se chystáte na rekonstrukci panelákového bytu, ověřte si, kde jsou stoupačky a zda půjde vše zrealizovat.

Ve výše zmiňovaném projektu jsme tak trochu právě s koupelnou bojovali. Klientka si vedle standardního vybavení do koupelny přála vanu, pračku a sušičku. Tyto prvky zaberou hodně prostoru, a tak jsem musela vše poskládat tak, aby se to vše do 2×2 m velké koupelny vešlo. Doporučuji vždy plány probrat s realizátorem stavby, abyste věděli, zda je vše reálné a nemuseli jste věci měnit za pochodu. Nám se nakonec vše povedlo do malé koupelny umístit a klientka je z výsledku nadšená.

Volte minimalistická prostorově úsporná řešení

Možností, jak ušetřit prostor v malém bytě, je mnoho. Jednou z variant jsou posuvné dveře. Ty klasické otvíravé zaberou hodně místa do prostoru. Namísto nich zvolte posuvy, ideálně do pouzdra. Pokud nechcete upravovat stěnu, postačí i dveře, které se posouvají na stěnu. Pamatujte však na to, že tuto stěnu už nijak nevyužijete, neumístíte k ní nábytek ani vypínače aj. Perfektní volbou jsou tzv. bezfalcové dveře. Ty mají dveřní křídlo zarovnané do jedné roviny s obložkou. Panty jsou skryté, takže dveře působí velmi čistě. Další skvělou věcí je magnetický systém otevírání dveří, ke kterému nepotřebujete klasickou kliku, ale postačí minimalistické madlo. Více se o této možnosti dozvíte přímo na stránkách české společnosti M&T, která tento systém vymyslela a je jejím výrobcem.

U nábytku namísto klasických úchytek využijte úchytky zafrézované – tedy takové které nevyčnívají do prostoru. Možnou variantou jsou také tzv. tip ony. Ty fungují opět na bázi magnetu, takže dvířka či výsuvy otvíráte pouhým zmáčknutím. Ne, že by úchytky zabíraly příliš místa, nicméně třeba v metr a půl úzké chodbě by při procházení na skříni určitě vadily. My jsme toto řešení zvolili právě do úložného nábytku do úzké předsíně a dále do nábytkové stěny v obývací části.

Dalším oříškem, který jsme s klientkou řešila bylo spaní. Dát do obývákové části postel bylo z důvodu malého prostoru nereálné, takže bylo potřeba vybrat kvalitní sedací soupravu s rozkládáním na každodenní spaní. Zde doporučuji podívat se na vybraný produkt osobně a vyzkoušet si ho, aby vám seděl jako rozměr pohovky, tak tvrdost matrace. Při výběru hleďte také na způsob rozkládání, který by měl být co nejpohodlnější. Na toto téma připravuji samostatný článek, takže se dozvíte brzy více.

Kuchyň a úložné prostory

Pečlivé rozplánování kuchyně a úložných prostor je velmi důležité. U kuchyňské linky je vhodné využít horní skříňky až do stropu z důvodu více místa na ukládání. Materiály volte raději světlejší umírněné, aby kuchyně opticky nezabírala polovinu celého pokoje. Můžete použít stejný materiál a dekor pracovní desky i na stěnu pod horní skříňky. Kuchyň pak bude působit kompaktněji. Spodní skříňky řešte formou výsuvů, vejde se tam víc věcí. Jídelní stůl může být zvýšený a řešený jako součást kuchyňské linky, což vám umožní získat víc pracovní plochy. Zde ovšem dejte pozor na volbu vhodných židlí. Klientka si přála stůl s klasickou výškou, takže jsme tuto možnost nakonec nevyužily.

Dobře si promyslete předsíň, aby zde bylo dost prostoru na ukládání sezónních věcí. Opět je ideální vést skříně až do stropu. Můžete ale využít i prostor nade dveřmi, kam se vejde skříňka pod strop nebo alespoň police. Dejte ale pozor, aby prostor nebyl příliš zahlcený.

Abych nezahltila v jednom článku ani já vás, další rady se dočtete v druhé části tohoto článku. Než vyjde, nebojte, nebude to dlouho trvat, zpracujte si všechny načerpané informace, vše si dobře rozmyslete a seberte sílu do další práce. V druhé části článku vám poradím, jak v malém bytě pracovat se světlem, barvami, vzory, stíněním oken, dekoracemi a ve finále, na co si dát pozor v cílové rovince během realizace. Těším se na vás u článku 6+1 rad pro rekonstrukci malého bytu aneb na co si dát v malém prostoru pozor část 2. 

Užívejte léta!

Tereza

PS: zde se můžete podívat na výsledek. Na konci je pár obrázků původního stavu

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory