Spolkový dům Slavonice

18. 3. 2019 | Lifestyle

Pomalu nám přichází jaro a s ním i plánování výletů. Ráda bych vám dala tip na jedno mé velmi oblíbené výletní místo a tím jsou Slavonice.

Slavonice jsou roztomilé městečko v Jižních Čechách. A možná ho znáte! Z filmu Po strništi bos, který se tady natáčel. Ve Slavonicích se toho dá dělat spousty – potulovat se malebnými uličkami, udělat si známou mařížskou keramiku, dát si oběd nebo drink v Besídce divadla Sklep, vyrazit na procházku do malebné přírody okolo. Ale mě při naší poslední návštěvě Slavonic totálně nadchlo jejich místní kulturní centrum – Spolkový dům.

Vstup do domu vedoucí z náměstí
Pohled na dům z druhé strany od řeky

Spolkový dům Slavonice byl postaven v roce 1932 jako Německý dům na zbytcích starých hradebních zdí. Provázího poměrně rozmanitá historie, o které si můžete přečíst zde. Nyní je to krásně a citlivě zrekonstruovaný dům, který byste za průchodem z historického náměstí absolutně nečekali. Je to moderní nízkoenergetická stavba, které však hezky souzní s okolím. Ve spodní části je kavárna a zároveň návštěvnické centrum. Takže se zde dozvíte, co se dějě po okolí a kam vyrazit na výlet. K dipozici mají různé mapky a infoletáky. Dají se zde také půjčit elektrokola. A pokud jste spíš na tu „kultúúúru“, tak zde bývají k vidění různé zajímavé výstavy.

Trochu té historie…
Pohled z horního patra na kavárnu
Schodiště vedoucí do horního patra

V horní části je společenský prostor, kde dělají různé koncerty, taneční dílny besedy a další akce. Pro rodiče s dětmi nabízejí různé volnočasové aktivity, prázdninové programy či tvůrčí dílny. Více informací o Spolkovém domě se dozvíte na přímo na jejich stránkách zde. A jelikož mají klouzavou otevírací dobu, doporučuju si ověřit, zda mají opravdu otevřeno, ať tam nejedete zbytečně.

Horní sál

Zde je pár dalších linků na místa, která zde stojí za návštěvu:
Určitě zajděte do Besídky, což je design hotel s restaurací, který založili herci legendárního divadla Sklep. Pokud zde chcete přespat, (což vřele doporučuju), je potřeba si udělat rezervaci docela dost dopředu. Ty nejlepší pokoje bývají dost plné. Minimálně si sem určitě zajdte na oběd, kafe nebo drink.

Mařížkskou keramiku si můžete namalovat v dílně přímo ve Slavonicích nebo ve vesničce Maříž, více info najdete zde

Na náměstí je příjemná „Kavárna U nás doma“, kde se budete opravdu cítit jako doma. Mají zde i teráskou v zádomí. Pokud máte rádi hrady, tak zajeďte na Landštejn, cca 10 km od Slavonic. Více informací o Slavonicích a další tipy najdete zde

Přeju vám příjemný výlet a věřím, že vás Slavonice nadchnou stejně jako mě.

Tereza

Pohled z okna Spolkového domu na terasu a průchod do historického náměstí
Slavonice

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory