Renovace kinokavárny

10. 11. 2020 | Interiér

Když jsem dostala nabídku na renovaci kavárny v našem místním kině, byla jsem nadšená. Zrovna jsem se vrátila po mnoha letech života v Praze a v cizině do rodného města, Nového Města nad Metují. Podílet se na vylepšení našich veřejných prostor pro mě bylo potěšením i výzvou zároveň. Rozpočet na proměnu byl totiž velmi omezený. Jak vypadala kavárna před renovací, se můžete podívat na fotkách níže.

Vyhrál retro styl s filmovou tematikou

Protože zbožňuju filmy a chodím často do kina, návrh kinokavárny se tvořil jedna báseň. Celkový konceptu interiéru jsem měla rychle vymyšlený – styl retro s filmovou tématikou byl jasnou volbou. Dlouho jsem neváhala také nad kombinací modré a červené barvy, které prostor rozzářily a oživily.

Protože bylo potřeba interiér realizovat velmi rychle, nebyl čas na velké vizualizace. Namalovala jsem pár skic, připravila možnosti řešení nábytku a osvětlení a návrh byl v super rychlém čase na světě.

Cílem bylo dát kavárně nový a zajímavý vzhled, sjednotit interiér a upravit místa pro návštěvníky. Realizace měla proběhnout nejen rychle, ale i s co nejnižšími náklady. A to jsou výzvy, které mám ráda. Celý návrh jsem postavila na renovaci existujícího nábytku a použití toho, co už je k dispozici. I s minimem financí se dá vytvořit perfektní místo, kde si návštěvníci kina budou moci vychutnat svou oblíbenou kávu nebo drink.

Skica kavárny a vzory látek
Návrh interiéru – půdorys, skica, koláž zařizovacích předmětů
Návrh stylu kavárny
Jak probíhala realizace?

V první fázi bylo důležité dobře prostor uspořádat kavárenskými stolky. V kavárnách dobře fungují stoly pro 4 osoby, které se dají v případě potřeby spojit pro větší společnost. V případě koncertu nebo přednášky se s nimi dá v interiéru snadno manipulovat. 

Pohled na stolkovou část

Aby prostor nebyl jednotvárný, zvolila jsem do některých částí prostoru nižší sezení formou křesílek s nízkými stolky. Některá křesílka byla k dispozici přímo v kině, stačilo je nechat důkladně očistit. Další křesla dal k dispozici ředitel kina. Stačilo je přečalounit na jak jinak než červenou, protože červená prostě ke kinu patří tak, jako červený koberec k Hollywoodu. 

A protože všechna křesla byla v retro stylu, bylo nasnadě k nim v tomto duchu doladit i stolky. Nakonec se mi povedlo najít pár hezkých kousků po bazarech. Stačilo je obrousit a přelakovat.

Ještě před realizací nechal ředitel kina zbourat část příčky, a tím vznikl krásný otevřený prostor a zároveň vstup do kavárny a k baru, což byl opravdu skvělý nápad. Protože se ale měnil půdorys celého interiéru, bylo potřeba zakrýt původní vstupní dveře a zároveň zútulnit vedlejší stěnu. Nakonec to vyřešil vkusný šedý závěs z IKEA.

Retro stolek s nově potaženými křesílky

Pro dotvoření prostoru a možnost osvětlit prostor i jinak než stávajícími stropními zářivkami jsem zvolila italská světla CreativeCables, která lze nakombinovat s jednotlivými komponenty dle vlastních představ. Stačilo sehnat dlouhý textilní kabel, ze kterého se udělaly závěsné žárovky nad křesílky a dále několik přisazených žárovek na černém chromovém baldachýnu. Nad bar jsem použila stejné řešení. Tentokrát však s kovovými černými stínidly, která mi tak trochu připomínala retro filmový reflektor. Barová část zůstala v původním stavu, jen bylo potřeba vyřešit menu s nabídkou kavárny. K tomu posloužily tabule, pro které jsem po večerech pilovala krasopsaní, abych na ně mohla vypsat nabídku všech možných káviček a dalších drinků.

Baru a menu na tabulích, závěsná světla ve stylu refelektorů

Jako dekorace stěn jsem chtěla použít staré filmové plakáty. Pátrala jsem, kde by se dalo něco zajímavého nakoupit, takže jsem procházela bazary a retro sbírky. Nakonec jsem zjistila, že máme „poklad“ přímo pod nosem. V kině totiž byly k dispozici staré velké fotky z různých filmů ještě z historických ročníků místního Festivalu české filmové komedie (dříve Novoměstský hrnec smíchu). Černobílé fotky ze starých filmových šlágrů, jako jsou Básníci, Trhák apod., to bylo přesně to, co jsem do retrofilmového konceptu potřebovala. Stačilo je zarámovat do různě velkých černých kovových rámů a rázem dostal celý interiér toho správného ducha. Fotky jsem ještě použila u vstupu do kavárny. Nechala jsem z nich udělat tři velké fotofilmy, které jsem pověsila na velkou prázdnou zeď. Vedle nich ještě minimalistické logo kavárny s bílým nápisem v černém kruhu.

Černobílé fotografie z českých filmů jako dekorace na stěnách
Realizace loga

Jako poslední drobné dekorace posloužily na míru šité polštářky s pruhovaným šikmým černo-stříbrným vzorem, který evokuje kinofilm. Stejnou látkou jsem pak potáhla stínidlo u stojací lampy trojnožky, která opticky rozrušila velkou plochu šedého závěsu.

Tenhle projekt mě neskutečně bavil a jsem ráda, že jsem mohla dát příjemný a neotřelý vzhled této místní kavárně. Děkuji panu řediteli kina/městského klubu za důvěru a za spolupráci.

Máte taky kavárnu, penzion nebo jiný veřejný prostor či komerční interiér, který potřebuje nového svěžího ducha? Chcete pro své hosty vytvořit příjemné místo, kam se budou rádi vracet? Možná může být změna interiéru právě to, co vám pomůže. Napište mi , ráda si s vámi popovídám a nabídnu řešení přesně pro vás.

Mějte se fajn

Detail křesílek a stolku
Červená a modrá krásně oživily celý prostor
Asi uhádnete hravě, z kterých filmů jsou tyto fotky
Filmové pásy s fotkami z místního Festivalu české filmové komedie

Návrh a realizace domovů

Komerční prostory