Jak jsem renovovala židli

21. července 2020

Jsou prázdniny, a tak trochu tahám články ze šuplíku. Dnes to bude o jedné staré anglické židli.

Možná jste už zaregistrovali, že mám ráda křídové barvy (psala jsem o nich ve článku zde ). Narazila jsem na ně před pár lety, když jsme žili s rodinou v Anglii. Hodně mě zaujaly, a protože jsem se chtěla naučit, jak s nimi pracovat, přihlásila jsem se na workshop vedený pod hlavičkou značky slavné Annie Sloan. Na workshopu jsem se naučila několik základních technik, jak pracovat s vosky a šablonami.  A protože mě to neskutečně bavilo, ani vteřinu jsem neváhala, když se objevil termín na další kurz, tentokrát zaměřený na renovace židlí (jmenoval se doslova „Complete chair makeover“).

Jak to tedy celé probíhalo? K dispozici jsem dostala starou židli, na výběr barvu z kompletní nabídky Annie Sloan Chalkpaint a látku na potažení. Barvu jsem nakonec zvolila neutrální šedou French Linen a k ní látku se starou mapou Evropy (nevím, čím to je, ale jsem nějak těmi mapami posedlá – na stěně máme starou mapu světa, různě po bytě tašky s motivem map, asi to bude tím, že manžel je vystudovaný geodet nebo jak).

Přiznám se, že natřít starou židli byla docela fuška – nevynechat jediný koutek, záhyb, šprušli. Málem jsem zapomněla natřít vrchní díl na opěrce, protože jsem židli natírala na stole a nahoru při své výšce 162 cm samozřejmě neviděla, že?!. Po prvním nátěru jsem se mohla pustit do potahovaní sedáku (mluvím v „já“ osobě – ano, zažila jsem ten luxus, že jsem na workshopu byla sama, takže se mi Julie, majitelka vintage obchodu a prodejkyně Annie Sloan barev, věnovala na 100 %. Jen tak mimochodem byl to moc příjemný den, kdy jsme probraly vše od interiérů přes rodinu až po jídlo a hubnutí, klasika, prostě ženský!).

renovace židle

Nejprve jsem musela z rámu sedáku sundat staré hřebíky (někdy to chtělo dost síly anebo si pomoct kladivem), pak sundat všechny staré vrstvy látek a výplní a opět vyndat hřebíky, kterými byly připevněny původní popruhy. Jakmile byl rám očištěný (pokud někde zůstal zbytek hřebíku, který nešel ven, bylo potřeba ho zatlouct dovnitř), mohla jsem se pustit do nového sedáku.

renovace nábytku

 Začala jsem tedy připevněním nových popruhů. To obnášelo proplést je „na střídačku“ a připevnit je sponkami pomocí čalounické sešívačky. Z té jsem měla největší respekt, protože ta představa, že si přicvaknu prst….auuuuuu. Potom jsem připevnila vrstvu juty (nejprve základní vrstvu, poté přicvaknout přehyby), na ni jsem dala vatovinu (díky tomu je pak sedák měkký a hezky vypouklý) a lepidlem přilepila molitan (předem vystřižený do tvaru sedáku). Molitan jsem přetáhla vatelínem, který bylo nutné připevnit opět sponkami). Na takto připravený sedák, jsem  potáhla  nejprve bavlněnou látku a až poté finální potahovou látku.

V mezidobí, kdy mě už totálně bolely ruce od šití a natahování látek, jsem udělala druhý nátěr židle, který bylo po zaschnutí ještě potřeba zafixovat voskem. Jakmile vše zaschlo, mohla jsem na židli dát sedák. Myslím, že výsledek se povedl a rozdíl tam snad i nějaký je:)

Renovovaná židle

Každopádně celé to trvalo skoro 5 hodin. A ufff, musím říct, že to bylo  dost náročné – soustředit se, pracovat rukama, poslouchat pokyny v angličtině, snažit se přeložit si neznámé výrazy a k tomu si zapamatovat celý postup. Každopádně to stálo za to a ve finále to pro mě byl skvělý relax.  A prý když budu židle potahovat pravidelně, tak se můžu dopracovat k času 1 židle za hodinu. Tak to zní jako výzva!

A co vy, máte nějaké zkušenosti s renovacemi? Nebo se chystáte dát nový kabát nějakému kousku nábytku? Napište mi, ráda se dozvím vaše zkušenosti. Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho prosím dál. A pokud nechcete o žádný další článek přijít, zaregistrujte se k newsletteru.

podpis

PS: pokud byste se chtěli zúčastnit podobného workshopu v Čechách, sledujte termíny zde . Hodně návodů se dá také vidět přímo na Youtube kanále Annie Sloan.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Newsletter
Chcete zůstat v kontaktu? Napište mi svůj email,
jednou za měsíc vám pošlu informace ze světa interiérů a designu.
Menu
Líbí se vám článek?
Jestli chcete dostávat podobné článku přímo do emailu, nechte mi tu svůj email.
Líbí se vám článek?
Jestli chcete dostávat podobné článku přímo do emailu, nechte mi tu svůj email.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x