Architektonické skvosty ostrova Lanzarote

4. srpna 2020

Co si budeme povídat, letos to s tím cestováním je dost na „levačku“. A tak bych vás v dnešním článku ráda vzala na takovou malou cestu na ostrov Lanzarote, kde jsme byli před třemi lety s rodinou na dovolené. Ke Kanárským ostrovům jsem byla vždycky spíš skeptická, připadaly mi jako klasická nudná dovolenková destinace, kde ležíte celé dny jen na pláži o to je vše. Kamarádka, která na Lanzarote žije už pěkných pár let, nás přemlouvala, ať se za ní vyprávíme. A tak jsme se jednou nechali „ukecat“ a vydali se Lanzarote okusit. Dovolená to nakonec byla skvělá.  Kromě užívání si sluníčka, moře a pláže jsme do našeho programu zahrnuli i několik krátkých výletů. Jedním z nich bylo úžasné místo FUNDACIÓN CÉSAR MANRIQUE, které leží kousek za městečkem Tahíche. Je to nadace místního architekta a výtvarníka CÉSARA MANRIQUE.

Přiznám se, že mě tento architekt nejdříve příliš nenadchl. Jeho umělecká díla zde totiž najdete na mnoha místních kruhových objezdech. Jsou to takové ohromné kovové skulptury. Nicméně kamarádka nám návštěvu nadace vřele doporučila, a tak jsme se tam vypravili.

A doporučila dobře, protože nás toto místo naprosto okouzlilo. V tomto de facto  muzeu můžete vidět práci Césara Manrique – od  obrazů, plastik, až po jeho architektonickou činnost. Dům je postaven v 5 ohromných lávových jeskyních, kterými postupně procházíte. Některé z nich jsou zařízené jako místnosti, v některých jsou umělecká díla (mj. zde najdete grafiky od Picassa, Miró aj.), ve spodním patře je zahrada s bazénem.

Celý prostor působí naprosto uklidňující a velmi pozitivní atmosférou. Architekt pracoval s oblými a organickými tvary. Bílé stěny v kombinaci se dřevem a černou lávou, zelenými rostlinami a kaktusy působí velmi exoticky. Ze zaoblených oken jsou krásné výhledy na celé okolí. Pokud vyrazíte na ostrov Lanzarote, toto je jedno z míst, které byste určitě měli navštívit. Více informací se dozvíte zde.

Další místo, které stojí za návštěvu je MIRADOR EL RÍO, což je vyhlídka na severu ostrova a je zabudovaná v impozantním lávovém útesu ve výšce 475 m. Celý prostor s restaurací, obchůdkem a dvěma venkovními vyhlídkami souostroví Chinijo je oddělený od Lanzarote úzkým průlivem.  Toto místo také navrhl César Manrique a zvenku ho vlastně neuvidíte, protože je schované v lávové skále.

Celý prostor se opět vyznačuje organickými tvary, oblé bílé zdi vytvářejí zajímavý kontrast s přírodními lávovými stěnami. Je zde hojně využito dřevo. Místo dotváří rostliny a několik uměleckých děl na stěnách či v prostoru. V restauraci jsou dvě ohromná oblá skleněná okna, jakési oči, kterými se můžete kochat na ostrov La Graciosa, při dobrém počasí můžete vidět i dále na Montana Clara a Alegranza.

Až na tuto krásnou vyhlídku pojedete, vezměte to přes městečko Haría , kde se nachází dům, ve kterém žil César Manrique. My jsme ho tenkrát bohužel nestihli. Takže o to větší důvod se na Lanzarote vrátit. Pokud vás zajímá více informací o tomto místním architektovi, který se zasloužil o celkovou velmi příjemnou a ekologicky zaměřenou architekturu ostrova (díky němu na celém ostrově nenajedete jediný obludný monstr hotel jako v jiných přímořských letoviscích), mrkněte sem .

A když je letos cestování  omezené, tak se příště můžete těšit na článek s mými tipy, jak přinést nádech dalekých cest do interiéru. Aby vám článek neutekl,  přihlaste se k newsletteru a články vám budou pravidelně přistávat rovnou do emailu.

Mějte se krásně.

podpis
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Newsletter
Chcete zůstat v kontaktu? Napište mi svůj email,
jednou za měsíc vám pošlu informace ze světa interiérů a designu.
Menu
Líbí se vám článek?
Jestli chcete dostávat podobné článku přímo do emailu, nechte mi tu svůj email.
Líbí se vám článek?
Jestli chcete dostávat podobné článku přímo do emailu, nechte mi tu svůj email.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x